PRIESKUM: Sulík by vládol koalícii šiestich strán. Kollár by skončil tretí

3. 12. 2018 11:45

S prieskumami volebných preferencií sa v poslednom čase roztrhlo vrece. Ak by sa voľby konali koncom novembra, vyhral by ich Smer, druhá by skončila SaS a tretie Sme rodina. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO, ktorý robila v dňoch 27. – 28. novembra na vzorke 1000 respondentov.

PRIESKUM: Sulík by vládol koalícii šiestich strán. Kollár by skončil tretí
Foto: TASR
Popis: Richard Sulík

Ak by sa v tomto období konali voľby, vyhral by ich Smer so ziskom 23,4 percenta a 38 mandátmi v NR SR. V porovnaní s rovnakým prieskumom z polovice novembra by si tak pohoršil o pol percenta. Za ním by nasledovala SaS, ktorú by podporilo takmer 16 percent respondentov a získala by tak 26 mandátov. Oproti prechádzajúcim výsledkom by si pohoršila o dve desatiny percenta.

Rovnako ako v novembri by tretie skončilo hnutie Sme rodina, ktorému by dôverovalo desať percent opýtaných. V parlamente by tak získalo 16 hlasov. Nasledovala by koaličná strana SNS s 9,3 percentami a 15 mandátmi a Kotlebova ĽSNS s viac ako deviatimi percentami a rovnakým počtom mandátov, ako by získali národniari. Za nimi by sa umiestnilo OĽaNO s takmer ôsmimi percentami a dvanástimi kreslami a KDH so ziskom 6,7 percenta a 11 mandátmi.

Do parlamentu by sa dostal aj koaličný Most, ktorý by podporilo 5,7 percenta respondentov a získali by tak deväť kresiel a Progresívne Slovensko s 5,3 percentami a ôsmimi hlasmi. Pred bránami parlamentu by naopak zostalo Spolu – Občianska demokracia so 3,2 percentami a tiež SMK-MKP s 2,4 percentami opýtaných. Do parlamentu by sa tak dostalo deväť politických subjektov. 

Zostavenie vlády

Súčasná koalícia v zložení Smer, SNS a Most by tak vládu znovu nepostavila, spolu by mali iba 62 kresiel. Vládu by zložili iba v prípade, ak by sa spojili s ĽSNS, tým pádom by mali potrebnú nadpolovičnú väčšinu hlasov (77). V prípade, ak by vládu skladala SaS, tak by museli vytvoriť koalíciu spolu s OĽaNO, KDH, Sme rodina a Progresívnym Slovenskom a Mostom-Híd. V tom prípade by mali 82 mandátov v NR SR.

Volieb by sa zúčastnilo 69,7 percenta respondentov, 11,7 percenta by určite nešlo voliť, 16,1 percenta si zo súčasnej ponuky nevedelo vybrať a 2,5 percenta nechcelo prezradiť, koho by volili. Agentúra AKO realizovala prieskum volebných preferencií formou telefonického dopytovania. Respondentom položila otázku: Ak by sa teraz konali voľby do Národnej rady SR, ktorú stranu alebo hnutie by ste volili? Budem vám strany čítať v náhodnom poradí.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: PH
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Koniec blokády. Autodopravcovia doštrajkovali po zákroku polície

21:53 Koniec blokády. Autodopravcovia doštrajkovali po zákroku polície

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) ukončila blokádu hraničných priechodov, zostáva však v pohotovos…