PRIESKUM Smer stále na čele. Bugárovi rastie konkurencia. Znepokojivé skóre pre Progresívne Slovensko aj Spolu

26. 10. 2018 13:35

Smer sa stále teší vysokej voličskej podpore. Nad tým, že by ho volilo, rozmýšľa až 28,6 percenta ľudí. Dramatickejšia situácia je na konci rebríčka. Poskočilo SMK, Progresívne Slovensko naopak zaznamenáva prepad. Vyplýva to z prieskumu Phoenix research, ktorý meral volebný potenciál jednotlivých strán.

PRIESKUM Smer stále na čele. Bugárovi rastie konkurencia. Znepokojivé skóre pre Progresívne Slovensko aj Spolu
Foto: TASR
Popis: Ivan Štefunko
reklama

Najvyššej voličskej priazni sa aj naďalej teší Smer. Ako svoju prvú voľbu ho označila takmer tretina opýtaných. Druhú priečku medzi voličmi obsadila opozičná SaS. Svoj hlas by jej dalo 17,7 percenta opýtaných voličov.

O tretie miesto sa delia národne orientované subjekty. Z podpory 14,2 % voličských hlasov sa teší ĽSNS Mariana Kotlebu. Veľmi podobne je na tom SNS, ktorú by volilo 14,1 percenta opýtaných.

Potenciál OĽaNO sa vyšplhal na 13,5 percenta. Boris Kollár oslovil so svojou Sme rodina 10,9 percenta oprávnených voličov. 

Brány parlamentu by s podporou 7,1 percenta prekročilo aj KDH. Rovnako tak Most-Híd s 6,7 percentami hlasov. 

Nováčikovia ostávajú pred bránou

Pod hranicou zvoliteľnosti sa umiestnilo SMK so ziskom 4,5 percenta, ale aj nové subjekty Progresívne Slovensko a Spolu. Progresívci zaznamenali so ziskom 3,5 percenta mierny prepad oproti poslednému meraniu a v tesnom závese so ziskom 3,2 skončilo aj Spolu.  

Zhruba pred rokom si Progresívne Slovensko nechalo v agentúre Focus vypracovať vlastný prieskum volebného potenciálu, v ktorom získalo až 9,6 percenta. Súčasné výsledky sú tak pre stranu na prvý pohľad alarmujúce. 

Treba však poukázať na odlišnú metodiku prieskumov. Kým Focus sa pýtal respondentov na všetky strany a tí sa vyjadrovali, či ju zvažujú voliť, Phoenix Research vyskladal svoj prieskum na inej metodike. Do volebného potenciálu strany sú zarátaní voliči, ktorí sú rozhodnutí voliť a danú stranu označili spontánne ako hlavnú preferovanú, upozorňuje hnonline.

Takýto druh prieskumu neodzrkadľuje možné výsledky volieb, ale šance jednotlivých subjektov. Ľudia pri takomto type prieskumu nevyberajú jednu stranu zo zoznamu, ale oznamujú svoje preferencie. Započítané sú len hlasy respondentov, ktorí sú rozhodnutí ísť voliť.

Phoenix research robil prieskum on-line metódou v dňoch 20. 9. – 14. 10. 2018 na vzorke 1050 respondentov, ktorí predstavujú reprezentatívnu vzorku obyvateľov Slovenska.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Dominik Földes
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Urbancová odchádza do dôchodku. Najvyšší súd povedie jeho najstarší sudca

20:30 Urbancová odchádza do dôchodku. Najvyšší súd povedie jeho najstarší sudca

Sudkyňa a podpredsedníčka Najvyššieho súdu (NS) SR Jarmila Urbancová odchádza do dôchodku. Jej žiado…