PRIESKUM Smer po roku od volieb klesol. Matovič dorovnal Danka

7. 4. 2017 18:18

Ak by sa parlamentné voľby konali v predchádzajúcich dvoch mesiacoch, vyhral by ich Smer-SD so ziskom 27 percent hlasov. Druhou najsilnejšou stranou by bola SaS so 16 percentami a tretími SNS a OĽaNO-NOVA s desiatimi percentami. Vyplýva to z prieskumu agentúry Median SK na vzorke 1018 respondentov formou osobného dopytovania a webového dotazníka v dňoch 20. februára až 19. marca.

PRIESKUM Smer po roku od volieb klesol. Matovič dorovnal Danka
Foto: SITA
Popis: Rokovacia sála NR SR počas ustanovujúcej schôdze pre VII. volebné obdobie
reklama

V parlamente by sedeli aj predstavitelia ďalších štyroch politických strán. ĽSNS by volilo deväť percent voličov, Most-Híd sedem percent, KDH 6,5 percenta a Sme rodina šesť percent. Pred bránami Národnej rady (NR) SR by ostali SMK-MKP (4,5 percenta), #Sieť (1,5 percenta) a iné politické subjekty (2,5 percenta).

Účasť v hypotetických voľbách do NR SR avizovalo podľa Medianu SK 53,5 percenta respondentov. Volieb by sa zúčastnili najmä ľudia vo veku 65 rokov a viac (71 percent). Vysokú ochotu ísť voliť deklarujú všeobecne 35- až 64-roční ľudia (okolo 53 percent). Mladších by išlo voliť niečo mierne nad 40 percent.

"Po jednom roku od parlamentných volieb mierne stúpla podpora SNS. Ďalšia koaličná strana Most-Híd sa drží na hodnotách zisku z volieb. Naopak, podpora najsilnejšej vládnej strany Smer-SD klesla," informuje Median.

Z opozičných strán je možné podľa prieskumu pozorovať nárast podpory v prípade SaS a mierne aj v prípade ĽSNS. Šancu dostať sa do parlamentu by mali aj poslanci KDH. Najväčší prepad je možné pozorovať v prípade strany #Sieť, ktorej podpora je v súčasnosti oproti výsledkom z marcových volieb menej ako tretinová.

"V posledných mesiacoch je možné pozorovať klesajúcu podporu vládnej strany Smer-SD. Strana sa však z minima na prelome roku (25 percent) dostala na hodnoty okolo 27 percent. Veľmi mierne stúpajúcu podporu si v posledných mesiacoch udržuje SaS. Podpora OĽaNO je veľmi nestabilná, čo je možné prisudzovať pomerne malému voličskému jadru. Ostatné politické strany si udržujú stabilnú volebnú podporu," informuje Median.

Len 57,5 percenta pravdepodobných voličov si je podľa prieskumu úplne istých výberom strany, pokiaľ by sa v súčasnosti konali voľby. Volebné preferencie by sa tak mohli pravdepodobne v nasledujúcich mesiacoch výraznejšie meniť. Svojou voľbou sú si istejší respondenti maďarskej národnosti (68,5 percenta).

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Prieskum: Ohrozenie novým koronavírusom cíti 82 percent Slovákov

23:59 Prieskum: Ohrozenie novým koronavírusom cíti 82 percent Slovákov

Ohrozených novým koronavírusom sa cíti 82 percent Slovákov, predovšetkým ide o seniorov nad 65 rokov…