PRIESKUM Smer nabral nový dych. Nové strany nie a nie prekročiť päťpercentnú hranicu

    0
    Predseda vlády SR Peter Pellegrini a minister financií SR Peter Kažimír (Autor: TASR)

    Ak by sa parlamentné voľby konali v polovici septembra, vládna strana Smer by získala 22,4 percenta hlasov. Ide o nárast oproti augustu, keď Smeru Focus nameral iba 20,7 percenta. Druhá v poradí by skončila SaS, ktorá si rovnako oproti augustu polepšila. Kým v septembri by získali 13,5 percenta hlasov, v auguste to bolo 12,2 percenta.

    Matovičovo OĽaNO by sa umiestnilo hneď za nimi s podporou 10,3 percenta voličov, pričom v predchádzajúcom mesiaci boli ešte pod hranicou 10 percent (8,7 percenta). Kotlebovci s ich stranou ĽSNS sa držia približne na rovnakej úrovni, v septembri si pohoršili iba o desatinu percenta (10,0).

    Národniari by mali podporu u 9,2 % voličov, pričom oproti augustu majú nižšie hodnoty o 0,2 percenta. Kollárova Sme rodina výraznejšie stratila hlasy, z desiatich padli na 8,2 percenta hlasov. Rovnako aj mimoparlamentné KDH by sa prepadlo z 7,1 na 5,5 percenta. Ružovo to nevyzerá ani pre Most-Híd, ktorého preferencie sa pohybujú na hranici zvoliteľnosti s 5,1 percentami. V predchádzajúcom mesiaci mali o vyše pol percenta viac.

    Pomenej stúpla nová strana Ivana Štefunku Progresívne Slovensko. Kým v auguste mali 4,2 percenta, tento mesiac by ich volilo 4,4 percenta opýtaných. Mimoparlamentné SMK si oproti predchádzajúcemu mesiacu pohoršilo o percento (3,1 %). Spolu Miroslava Beblavého kleslo o 0,2 percentuálneho bodu, na 3,1 percenta.

    Súčasná koalícia by vládu znovu nezložila, chýbalo by im 11 mandátov. Smer by získal 40 kresiel, SaS 24,  OĽaNO 18, Kotleba ĽSNS 18, SNS 16, Sme rodina 15, KDH 10, Most-Híd deväť. Opozičné strany SaS, OĽaNO a Sme rodina by spoločne s KDH a Mostom-Híd získali tesnú väčšinu 76 kresiel. 

    Focus realizoval prieskum na vzorke 1015 respondentov, ktorý dostali otázku: Teraz si, prosím, predstavte, že by sa parlamentné voľby konali tento víkend a kandidovali by nasledujúce politické strany a hnutia. Ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj hlas? Z daného počtu by 14,7 percenta nešlo voliť, 13,2 percenta respondentov odpovedalo ‚neviem‘.

    - Reklama -