PRIESKUM Smer a kotlebovci rastú. Ostatné strany zaznamenali pokles

9. 10. 2018 13:25

Ak by sa parlamentné voľby konali začiatkom októbra, vyhrala by ich strana Smer-SD so ziskom 22,2 percenta. Ako druhá najsilnejšia by skončila SaS, ktorú by podporilo 15,5 percenta respondentov. Tretia by skončila Kotlebova strana ĽSNS s 10,7 percentami. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý na vzorke 1000 respondentov uskutočnila agentúra AKO v dňoch 3. 10. – 8. 10. 2018.

PRIESKUM Smer a kotlebovci rastú. Ostatné strany zaznamenali pokles
Foto: TASR
Popis: Robert Fico a Marian Kotleba

Podľa výsledkov by sa do parlamentu dostalo spolu osem strán. Smer-SD by získal 38, SaS 27 a Kotleba-ĽSNS 18 mandátov. Za kotlebovcami by so ziskom 10,2 percenta a 17 mandátmi skončila SNS. Nasleduje OĽaNO-NOVA s 8,2 percentami hlasov a 14 kreslami, hnutie Sme rodina – Boris Kollár by získala osem percent a 14 mandátov. Šieste by skončilo KDH, ktoré by so ziskom 6,4 percenta obsadilo 11 kresiel. Rovnaký počet kresiel by získal Most-Híd s 6,2 percentami.

Pred bránami parlamentu by zostalo Progresívne Slovensko, ktoré by podľa prieskumu volilo 4,9 percenta opýtaných, 3,7 percenta respondentov by volilo Spolu – Občianska demokracia a 2,9 percenta opýtaných by dalo svoj hlas strane SMK-MPK. Ostatné strany by nezískali ani percento hlasov.

Oproti septembrovému prieskumu agentúry AKO posilnili najvýraznejšie kotlebovci, ktorí si polepšili o 2,1 percenta, keď v septembri získali 8,6 percenta a teraz 10,7. Polepšila si aj vládna strana Smer-SD. Naopak ostatným stranám podpora mierne klesá.

Súčasná vládna koalícia Smer, SNS a Most-Híd by však vládu so 66 mandátmi nepostavila. Ak by sa stredopravé opozičné strany SaS, Sme rodina, OĽaNO-NOVA a KDH dohodli s Mostom-Híd, mali by v parlamente väčšinu 77 poslancov.

Na voľbách by sa zúčastnilo 69,8 percenta respondentov, 11 percent opýtaných deklarovalo, že by určite nešlo voliť, 18,6 percenta ľudí nevedelo, koho by teraz volilo a 0,6 percenta oslovených odmietlo prezradiť, koho by volilo.

Agentúra AKO realizovala prieskum volebných preferencií formou telefonického dopytovania. Respondentom položila otázku – "Ak by sa tento víkend konali voľby do Národnej rady SR, ktorú stranu alebo hnutie by ste volili? Budem vám strany čítať v náhodnom poradí".

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: OS
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Kiska reaguje na obvinenia, útočí na políciu, vysvetľuje aj Lipšic. Polícia ukazuje na znalecké posudky

15:14 VIDEO Kiska reaguje na obvinenia, útočí na políciu, vysvetľuje aj Lipšic. Polícia ukazuje na znalecké posudky

Polícia obvinila exprezidenta Andreja Kisku pre daňovú kauzu jeho firmy KTAG. TASR to potvrdil hovor…