PRIESKUM Smer a kotlebovci rastú. Ostatné strany zaznamenali pokles

9.10.2018 13:25

Ak by sa parlamentné voľby konali začiatkom októbra, vyhrala by ich strana Smer-SD so ziskom 22,2 percenta. Ako druhá najsilnejšia by skončila SaS, ktorú by podporilo 15,5 percenta respondentov. Tretia by skončila Kotlebova strana ĽSNS s 10,7 percentami. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý na vzorke 1000 respondentov uskutočnila agentúra AKO v dňoch 3. 10. – 8. 10. 2018.

PRIESKUM Smer a kotlebovci rastú. Ostatné strany zaznamenali pokles
Foto: TASR
Popis: Robert Fico a Marian Kotleba

Podľa výsledkov by sa do parlamentu dostalo spolu osem strán. Smer-SD by získal 38, SaS 27 a Kotleba-ĽSNS 18 mandátov. Za kotlebovcami by so ziskom 10,2 percenta a 17 mandátmi skončila SNS. Nasleduje OĽaNO-NOVA s 8,2 percentami hlasov a 14 kreslami, hnutie Sme rodina – Boris Kollár by získala osem percent a 14 mandátov. Šieste by skončilo KDH, ktoré by so ziskom 6,4 percenta obsadilo 11 kresiel. Rovnaký počet kresiel by získal Most-Híd s 6,2 percentami.

Pred bránami parlamentu by zostalo Progresívne Slovensko, ktoré by podľa prieskumu volilo 4,9 percenta opýtaných, 3,7 percenta respondentov by volilo Spolu – Občianska demokracia a 2,9 percenta opýtaných by dalo svoj hlas strane SMK-MPK. Ostatné strany by nezískali ani percento hlasov.

Oproti septembrovému prieskumu agentúry AKO posilnili najvýraznejšie kotlebovci, ktorí si polepšili o 2,1 percenta, keď v septembri získali 8,6 percenta a teraz 10,7. Polepšila si aj vládna strana Smer-SD. Naopak ostatným stranám podpora mierne klesá.

Súčasná vládna koalícia Smer, SNS a Most-Híd by však vládu so 66 mandátmi nepostavila. Ak by sa stredopravé opozičné strany SaS, Sme rodina, OĽaNO-NOVA a KDH dohodli s Mostom-Híd, mali by v parlamente väčšinu 77 poslancov.

Na voľbách by sa zúčastnilo 69,8 percenta respondentov, 11 percent opýtaných deklarovalo, že by určite nešlo voliť, 18,6 percenta ľudí nevedelo, koho by teraz volilo a 0,6 percenta oslovených odmietlo prezradiť, koho by volilo.

Agentúra AKO realizovala prieskum volebných preferencií formou telefonického dopytovania. Respondentom položila otázku – "Ak by sa tento víkend konali voľby do Národnej rady SR, ktorú stranu alebo hnutie by ste volili? Budem vám strany čítať v náhodnom poradí".

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: OS
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Vyprší koaličná dohoda? Nič sa nedeje. Toto je rozhodujúci moment, odkazuje Fico

13:04 Vyprší koaličná dohoda? Nič sa nedeje. Toto je rozhodujúci moment, odkazuje Fico

Vládna koalícia bude pokračovať ďalej aj v prípade vypršania koaličnej dohody. Zdôraznil to predseda…