PRIESKUM: Procházka znižuje Ficov náskok. Kto by sa dostal do parlamentu?

7. 12. 2015 15:00

Ak by sa voľby do Národnej rady SR konali teraz, náskok Smeru pred Sieťou Radoslava Procházku by sa oproti predchádzajúcemu mesiacu mierne znížil. Kto by sa dostal do parlamentu?

PRIESKUM: Procházka znižuje Ficov náskok. Kto by sa dostal do parlamentu?
Foto: SITA
Popis: Premiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico
reklama

Najväčšej podpore voličov sa v decembri teší  Smer-SD vedený Robertom Ficom, ktorého strana oproti predchádzajúcemu meraniu zaznamenala drobný pokles popularity. Od druhej strany Sieť ju delí viac ako 21 percent preferencií. V aktuálnom meraní vyjadrilo strane Roberta Fica podporu 34,7 percenta opýtaných (na porovnanie vo voľbách v roku 2012 volebný zisk predstavoval 44,41 percenta, pred mesiacom to bolo 35 percent). Decembrový prieskum verejnej mienky potvrdzuje, že pozíciu hlavného konkurenta premiérovej strany pre seba pevne získala strana bývalého prezidentského kandidáta Radoslava Procházku Sieť so súčasnými 13,4 percentami podpory. Sieť sa teší aj naďalej stabilnej voličskej podpore.

Z aktuálneho prieskumu vyplýva, že na voľbách do Národnej rady SR by sa v decembri tohto roka zúčastnilo 58,1 percenta oprávnených voličov. Zistené čísla potvrdzujú priebežný nárast výšky ochoty verejnosti ísť voliť (voličská účasť v predčasných voľbách 2012 bola 59,11 percenta). Až 7,9 percenta respondentov, ktorí deklarujú svoju účasť na parlamentných voľbách, sa dosiaľ nerozhodlo, ktorej strane alebo hnutiu by dali svoj hlas. Počet nerozhodnutých však ubúda. Svoju účasť v parlamentných voľbách zvažuje 19,3 percenta opýtaných a 22,6 percenta deklaruje, že sa na voľbách nezúčastní.

Agentúra Phoenix Research online uskutočnila v dňoch 24. 11.- 4. 12. 2015 prieskum verejnej mienky online formou. Výberovú vzorku tvorilo 1 009 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania a národnosti. Tretiu priečku obsadilo KDH s preferenčným ziskom 7,5 percenta (vo voľbách v roku 2012 získalo hnutie 8,82 percenta).

Štvrtú pozíciu si drží strana Most-Híd so 6,6 percentami sympatií  respondentov. Skupinu subjektov s deklarovanou šancou zasadnúť do parlamentných lavíc uzatvára SNS s nameranou voličskou preferenciou 6,3 percenta. Pre úplnosť doplňme, že strana Most-Híd vo voľbách v roku 2012 získala 6,89 percenta voličskej podpory a SNS v parlamentných voľbách v roku 2012 získala 4,56 percenta a do Národnej rady SR sa vtedy nedostala.

Ako koalícia sa pred bránami parlamentu v decembri ocitlo zoskupenie OĽaNO-NOVA s nameranými 5,8 percentami. Igor Matovič však včera ohlásil, že do volieb pôjdu s lipšicovcami ako jedna strana, v tomto prípade by im získané percentá na vstup do parlamentu stačili. Oproti minulým meraniam zaznamenáva mierny, ale trvalý pokles. Nasleduje SaS so ziskom 4,3 percenta (vo voľbách v roku 2012 získala strana 5,88 percenta) tesne za ňou je SMK s 4,2 percentami voličských sympatií. Strane SDKÚ-DS oslovení deklarovali 3,2-percentnú podporu (vo voľbách v roku 2012 mala volebný zisk 6,09 percenta). Zostávajúce strany sa už pohybujú v rozpätí okolo jedného percenta nameraných preferencií - ide o ĽS NS s 1,3 percentom podpory oslovených a KSS s 0,8 percentom preferencií.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Koniec príbehu o „švédskej ceste“ proti epidémii. Vláda schválila veľmi prísny návrh karantény

23:59 Koniec príbehu o „švédskej ceste“ proti epidémii. Vláda schválila veľmi prísny návrh karantény

Doteraz boli opatrenia, ktoré zaviedla švédska vláda, v porovnaní so zvyškom Európy veľmi umiernené.…