PRIESKUM Prepad Smeru? Vstup nových strán do parlamentu? Dve agentúry, dva výsledky

16. 11. 2018 13:00

Dva prieskumy, dva diametrálne odlišné výsledky. Agentúra Focus poukazuje na prepad Smeru a vstup novovzniknutých strán do parlamentu. Výsledky prieskumu agentúry Median sú však výrazne odlišné.

PRIESKUM Prepad Smeru? Vstup nových strán do parlamentu? Dve agentúry, dva výsledky
Foto: TASR
Popis: Poslanci v pléne počas 34. schôdze parlamentu

Agentúra Focus v piatok 16. novembra vydala najnovší prieskum poukazujúci na volebné preferencie politických strán. V prípade, že by sa voľby konali v tomto čase, vyhral by Smer so ziskom takmer 21 percent, ktorý by však zaznamenal ďalší prepad. V septembri by ho v rovnakom prieskume podporilo 23,8 percenta respondentov, čo značí, že rozdiel dvoch mesiacov sú tri percentá.

Za ním by sa umiestnila strana SaS s dvanástimi percentami. Rovnako ako Smer by si však pohoršili, pretože v septembri by ich volilo 13,5 percenta.  Tretí by skončili kotlebovci, ktorých by volilo 9,8 percenta respondentov. Rozdiel medzi dvomi mesiacmi majú minimálny, na úrovni dvoch desatín percenta. Nasledovala by OĽaNO s podporou 9,5 percenta. V septembri by získali vyše desať percent. Za nimi by sa umiestnilo Sme rodina s vyše ôsmimi percentami (september 8,2) a SNS so ziskom osem percent. Oproti septembru si pohoršili o 1,2 percenta.

Do parlamentu by sa dostalo aj KDH so ziskom 7,7 percenta. Ako jedni z mála si polepšili, konkrétne o viac ako dve percentá. Za nimi by nasledoval Most-Híd s takmer šiestimi percentami. Bugárovci si rovnako ako kresťanskí demokrati polepšili, konkrétne o 0,8 percenta (september 5,1). Do pléna by sa dostali aj dve nové strany. Progresívne Slovensko Ivana Štefunku by volilo 5,3 percenta respondentov a na hranici zvoliteľnosti by skončilo Spolu Miroslava Beblavého.

Kreslá

Vzhľadom na percentuálne výsledky prieskumu by Smer ako víťaz získal 34 kresiel, SaS 20, ĽSNS 16, OĽaNO rovnako 16, Sme rodina a SNS 13, KDH 12, Most-Híd 10 a Progresívne Slovensko a Spolu zhodne po ôsmich kreslách. Súčasná koalícia v zložení Smer, SNS a Most-Híd by nemala dostatok kresiel na zloženie vlády. Spolu by získali 57 mandátov. Koalíciu by nezložili ani v prípade, že by sa spojili s kotlebovcami, získali by 73 kresiel, čiže na zostavenie vlády by im chýbali minimálne tri hlasy.

Naopak, ak by zloženie vlády bolo na liberáloch, tak by podľa aktuálnych výsledkov museli vytvoriť koalíciu s OĽaNO, Sme rodina, KDH, Progresívnym Slovenskom a Spolu. Spolu by tak získali 77 mandátov. V prípade, že by do koalície zobrali aj Most, mali by 87 kresiel.

Prieskum sa uskutočnil v dňoch 7. – 14. novembra na vzorke 1012 respondentov, ktorým bola položená otázka: Teraz si, prosím, predstavte, že by sa parlamentné voľby konali tento víkend a kandidovali by nasledujúce politické strany a hnutia. Ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj hlas? Podľa prieskumu 11,9 % respondentov by nešlo voliť a 12,7 % odpovedalo „neviem“.

NR SR  Zdroj: TASR

Diametrálne rozdiely

V piatok 16. novembra zverejnila výsledky prieskumu aj agentúra Median. Pri porovnaní oboch prieskumov vyšli diametrálne odlišné výsledky. Kým agentúra Median uviedla, že Smer má mierne nižší výsledok, ako získal vo voľbách v roku 2016, výsledky Focusu hovoria o ich neustálom prepade. Rovnako je rozdiel aj v poradí. Kým vo Focuse prvé tri miesta obsadili Smer (20,9 %), SaS(12 %) a ĽSNS (9,8 %), v prieskume Medianu vyšlo, že trojicu tvorí Smer (26 %), SaS (14,7 %) a OĽaNO (9,9 %).

Odlišnosti nájdeme aj v počte strán, ktoré sa dostanú do parlamentu. Agentúra Focus uvádza 10 strán, Median iba sedem s tým, že do parlamentu by sa nedostal Most-Híd. Novovzniknuté strany by sa do parlamentu dostali iba podľa výsledkov Focusu (zhodne po osem percent).

Volebné preferencie strán  Zdroj: Median.sk

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: PH
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Smerák Tomáš: Mám rešpekt k prezidentskému úradu, ale to ešte neznamená, že Čaputová je nedotknuteľná

17:29 Smerák Tomáš: Mám rešpekt k prezidentskému úradu, ale to ešte neznamená, že Čaputová je nedotknuteľná

Poslanec Národnej rady (NR) SR Erik Tomáš (Smer-SD) tvrdí, že politici majú právo vyjadriť sa k prez…