PRIESKUM Poliaci fandia Trumpovi, Česi Macronovi a Slováci Putinovi

15.5.2018 18:10

Krajiny strednej Európy sa značne rôznia vo svojich postojoch. Nezhodujú sa ani v smerovaní na Východ či Západ. Vyplýva to z dokumentu s názvom GLOBSEC Trends 2018, ktorý prináša závery prieskumov verejnej mienky vykonaných v Česku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku a porovnanie postojov týchto krajín.

PRIESKUM Poliaci fandia Trumpovi, Česi Macronovi a Slováci Putinovi
Foto: TASR
Popis: Vladimir Putin

Podľa prieskumov sa "55 percent Čechov a 56 percent Slovákov posunulo ešte hlbšie do nerozhodnej pozície - neinklinujú ani k Západu, ani k Východu". "Prozápadné preferencie Maďarov sa, naopak, zvýšili," uviedol vedúci oddelenia strategickej komunikácie inštitútu GLOBSEC Daniel Milo.

Pokiaľ ide o vnímanie členstva v NATO v rámci strednej Európy, Poľsko ostáva jeho najvýraznejším podporovateľom. Na Slovensku a v Česku pozitívne vnímanie členstva v NATO podľa prieskumov inštitútu GLOBSEC stúplo. U slovenskej mládeže sa podpora členstva v Severoatlantickej aliancii zvýšila o 21 percent a v Česku až o 40 percent.

Podľa uvedenej štúdie sa v strednej Európe rozdiely vo vnímaní Európskej únie stierajú. Napríklad podpora členstva v EÚ v prevažne euroskeptickom Česku sa v uplynulom roku zvýšila o 28 percent. Pozitívne vnímanie EÚ sa, naopak, znížilo v Maďarsku a Poľsku.

Postoj krajín strednej Európy k svetovým lídrom a ich politikám je taktiež nerovnorodý. Poliaci sú najväčšími priaznivcami nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a amerického prezidenta Donalda Trumpa. U Čechov je obľúbený francúzsky prezident Emmanuel Macron a u Slovákov zas ruský prezident Vladimir Putin.

Väčšina Stredoeurópanov taktiež neverí, že Moskva zasahovala do nedávnych amerických a európskych volieb.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nový predseda parlamentu? Dankov favorit na jeho nástupcu prehovoril

16:05 Nový predseda parlamentu? Dankov favorit na jeho nástupcu prehovoril

Predseda Národnej rady (NR) SR a SNS Andrej Danko pripustil odchod z čela parlamentu. Na poste šéfa …