PRIESKUM Od polnoci platí moratórium. Jedni z posledných volebných preferencií podľa MVK

    0
    NR SR, Ilustračná snímka (Autor: TASR)

    Po prvej trojici strán by sa do parlamentu dostala na štvrtom mieste koalícia PS-Spolu so ziskom osem percent, na piatom mieste by sa umiestnila strana Za ľudí so 7,1 percenta.

    Šieste miesto by obsadilo so 6,6 percenta hnutie Sme rodina, zatiaľ čo siedmou stranou v parlamente by bolo KDH (6,5 percenta).

    Do parlamentu by sa dostala aj SNS so ziskom 5,3 percenta.

    Poslednou parlamentnou stranou by bola SaS, ktorá by získala 5,1 percenta hlasov.

    Mimo NR SR by ostala Maďarská komunitná spolupatričnosť MKO-MKS (4,5 percenta), Dobrá voľba (4,3 percenta).

    Do parlamentu by sa tiež nedostali Most-Híd (3,3 percenta), Vlasť (1,6 percenta).

    Pod jedno percento by dostala strana Máme toho dosť! (0,9 percenta). Ostatné strany či hnutia by získali 1,4 percenta hlasov.

    Volebná účasť by podľa prieskumu bola 57,4 percenta oprávnených voličov.

    Ak by voľby dopadli presne v súlade s preferenciami, zistenými v prieskume, strana Smer by získala 39 mandátov, OĽaNO by disponovalo 22 poslaneckými miestami, ĽSNS by obsadila 20 kresiel, voliči koalície PS-Spolu by do parlamentu delegovali 14 zákonodarcov, 13 zástupcov občanov by mal klub strany Za ľudí, po 12 členov parlamentu by hájilo farby hnutia Sme rodina a KDH a v NR SR by pôsobilo aj po deväť nominantov strán SNS a SaS.

    Od soboty moratórium na predvolebné prieskumy

    Od soboty (15. 2.) bude platiť zákaz zverejňovať výsledky volebných prieskumov. Zverejňovať sa teda môžu do piatkovej polnoci.

    Za porušenie moratória na prieskumy hrozia sankcie.

    Moratórium trvá do skončenia hlasovania v parlamentných voľbách, ktoré sa konajú 29. februára.

    V týchto voľbách platí dvojtýždňové moratórium na prieskumy. Ústavný súd SR v decembri 2019 totiž rozhodol o pozastavení účinnosti 50-dňového zákazu zverejňovať volebné prieskumy s tým, že platí skorší právny stav.

    Vyhovel návrhu prezidentky SR Zuzany Čaputovej, ktorá sporný paragraf zákona o volebnej kampani napadla ako protiústavný.

    Päťdesiatdňové moratórium na prieskumy schválil parlament na jeseň minulého roka.

    Za porušenie zákazu zverejňovať prieskumy hrozí politickej strane pokuta od 30 000 do 300 000 eur, pre fyzickú osobu – podnikateľa alebo právnickú osobu je to 100 000 eur. Vydavateľ periodickej alebo neperiodickej publikácie alebo tlačová agentúra môže dostať pokutu od 1000 do 10 000 eur.

    V parlamentných voľbách kandiduje 25 politických subjektov. Stáť budú viac ako 12,6 milióna eur. V ére samostatného Slovenska pôjde o ôsme parlamentné voľby v poradí. Na Slovensku sú viac ako štyri milióny oprávnených voličov.

    - Reklama -