PRIESKUM: Nepoučiteľní? Rovnaké chyby robia stále strany SDKÚ-DS a OĽaNO

25. 1. 2016 16:43

Zo siedmich opozičných strán, ktoré získali v parlamentných voľbách v roku 2012 najviac hlasov, opakuje rovnaké chyby strana SDKÚ-DS. Svojich bývalých voličov strana nepresvedčila, uviedlo to 84,5 percenta z tých, ktorí jej dali hlas v minulých voľbách. Vyplýva to z prieskumu Agentúry MVK.

PRIESKUM: Nepoučiteľní? Rovnaké chyby robia stále strany SDKÚ-DS a OĽaNO
Foto: SDKÚ-DS
Popis: Logo strany SDKÚ-DS
reklama

Respondenti odpovedali na otázku: "Voľby v roku 2012 suverénne vyhral Smer-SD a zostavil jednofarebnú vládu. Podľa vás, aké závery z volebnej porážky vyvodili ostatné - neúspešné strany?" Medzi nespokojných patrí aj 61,1 % bývalých voličov OĽaNO a 53,5 percenta respondentov, ktorí hlasovali za stranu SaS. Na štvrtom mieste je podľa opýtaných respondentov strana KDH, ktorá sa nepoučila a stále opakuje rovnaké chyby podľa 40 percent opýtaných. Nasledujú strany Most-Híd, SMK a SNS.

Svojich nevoličov, teda tých respondentov, ktorí za stranu v minulých voľbách nehlasovali, najviac o zmene politiky presvedčila strana SNS, získala 46,6 percenta hlasov týchto respondentov. Konštatovali, že strana sa poučila a dnes robí lepšiu politiku. Posun je podľa 34,6 percenta nevoličov strany Most-Híd aj v politike tejto strany. Nasledujú strany KDH, OĽaNO, SaS, SMK, SDKÚ-DS.

Agentúra MVK uskutočnila výskum verejnej mienky od 28. decembra 2015 do 8. januára 2016 na vzorke 1 089 respondentov vo veku nad 18 rokov. Išlo o omnibusový výskum uskutočnený kvótnym výberom a technikou face-to-face interview (štandardizovaný rozhovor) prostredníctvom anketárskej siete. O výsledkoch prieskumu informoval Pavel Haulík z Agentúry MVK.


Strana sa poučila a dnes robí lepšiu politiku ako pred parlamentnými voľbami v roku 2012 (údaje za nevoličov jednotlivých strán)

strana počet percent
SNS 46,6
Most-Híd 34,6
KDH 18,4
OĽaNO 12,7
SaS 12,4
SMK 12
SDKÚ-DS 7,4

Strana sa nepoučila a stále opakuje rovnaké chyby, a viac chýb ako pred parlamentnými voľbami v roku 2012 (údaje za voličov jednotlivých strán)

strana počet percent
SDKÚ-DS 84,5
OĽaNO 61,1
SaS 53,5
KDH 40
Most-Híd 25
SMK 17,1
SNS 17

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Koniec príbehu o „švédskej ceste“ proti epidémii. Vláda schválila veľmi prísny návrh karantény

23:59 Koniec príbehu o „švédskej ceste“ proti epidémii. Vláda schválila veľmi prísny návrh karantény

Doteraz boli opatrenia, ktoré zaviedla švédska vláda, v porovnaní so zvyškom Európy veľmi umiernené.…