PRIESKUM Najviac stúpa Sme rodina. Pohoršil si Danko aj Kotleba

30. 11. 2018 13:45

Ak by sa parlamentné voľby konali začiatkom októbra, vyhrala by ich strana Smer-SD so ziskom 23,9 percenta. Ako druhá najsilnejšia by skončila SaS, ktorú by podporilo 16,1 percenta respondentov. Tretia by skončila Sme rodina-Boris Kollár s 10,4 percentami. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý na vzorke 1000 respondentov uskutočnila agentúra AKO v dňoch 13.11 – 15. 11. 2018.

PRIESKUM Najviac stúpa Sme rodina. Pohoršil si Danko aj Kotleba
Foto: TASR
Popis: Boris Kollár

Podľa výsledkov by sa do parlamentu dostalo spolu deväť strán. Smer-SD by získal 39, SaS 26 a Sme rodina 17 mandátov. Všetky tri strany by si oproti minulému mesiacu október polepšili. Najviac Sme rodina, ktorá v októbri získala rovných osem percent. Smer mal minulý mesiac 22,2 a SaS 15,5 %.

Štvrtá by skončila SNS, ktorá by si naopak oproti minulému mesiacu pohoršila, pričom by získala 9,2 percenta a 15 mandátov. Za ňou nasleduje OĽaNO-NOVA s 8,1 percentami hlasov a 13 kreslami. Piaty by sa umiesntili kotelbovci, ktorí napriek tomu, že minulý mesiac skončili s 10,7 percentami na treťom mieste, by v novembri získali 7,8 percenta. Rovnako by však získala 13 mandátov ako matovičovci.

Za kotlebovcami by so ziskom 6,1 percenta a 10 mandátmi skončil Most-Híd. Nasleduje KDH, ktoré by so ziskom 5,9 percenta obsadilo 9 kresiel. Do parlamentu by sa oproti minulému mesiacu dostalo aj Progresívne Slovensko, ktoré by získalo presne päť percent a dostalo tak 8 mandátov v NR SR.

Pred bránami parlamentu by naopak zostalo Spolu – Občianska demokracia so 4,2 percentami a taktiež SMK-MKP s 3,2 percentami opýtaných.

Súčasná koalícia by vládu nepostavila

Súčasná vládna koalícia Smer, SNS a Most-Híd by však vládu so 64 mandátmi nepostavila. Ak by sa spojili opozičné strany SaS, Sme rodina, OĽaNO-NOVA, KDH, Progresívne Slovensko dohodli s Mostom-Híd, mali by v parlamente väčšinu 83 poslancov.

Na voľbách by sa zúčastnilo 74,1 percenta respondentov, 7,9 percent opýtaných deklarovalo, že by určite nešlo voliť, 17,1 percenta ľudí nevedelo, koho by teraz volilo a 0,9 percenta oslovených odmietlo prezradiť, koho by volilo.

Agentúra AKO realizovala prieskum volebných preferencií formou telefonického dopytovania. Respondentom položila otázku: "Ak by sa teraz konali voľby do Národnej rady SR, ktorú stranu alebo hnutie by ste volili? Budem vám strany čítať v náhodnom poradí".

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: OS
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Šeky na 1488 eur: Sudkyňa odročila pojednávanie s Kotlebom na jeho žiadosť. Súd bude až po voľbách

13:20 Šeky na 1488 eur: Sudkyňa odročila pojednávanie s Kotlebom na jeho žiadosť. Súd bude až po voľbách

Ak by Mariana Kotlebu odsúdili podľa prísnejšej kvalifikácie, ktorú zvažuje sudkyňa Ružena Sabová, š…