PRIESKUM Migranti? Islam? Slováci s tým majú veľký problém

13. 6. 2019 13:50

Slováci hodnotia pozitívnejšie európske inštitúcie než tie národné. Vyplýva to z medzinárodného prieskumu Demokracie pod tlakom (Democracies Under Pressure: A Global Survey), ktorý uskutočnil Medzinárodný republikánsky inštitút (IRI).

PRIESKUM Migranti? Islam? Slováci s tým majú veľký problém
Foto: TASR
Popis: Ilustračná snímka.
reklama

Európskej komisii dôveruje 41 a Európskemu parlamentu 40 percent opýtaných, zatiaľ čo vláde SR verí len 20 percent a slovenskému parlamentu 19 percent občanov.

Slováci sú otvorení aj alternatívnym spôsobom vlády

Celkový index demokratickej kultúry na Slovensku je 3,3, pričom priemer dosahuje 5,3. Čím je toto číslo bližšie k hodnote desať, tým má krajina silnejšiu demokratickú kultúru.

Viac než dve tretiny (68 percent) Slovákov sú presvedčené, že demokracia na v ich vlasti nefunguje dobre — čo korešponduje s nízkou úrovňou dôvery v inštitúcie, ktoré majú jej chod zabezpečovať.

Prieskum ukázal, že Slováci sú otvorení aj alternatívnym spôsobom vlády: polovica opýtaných (51 percent) by uvítala, ak by krajinu viedol "silný jednotlivec", zatiaľ čo 86 percent si myslí, že problém fungovania demokracie na Slovensku by dokázala vyriešiť vláda zložená z odborníkov.

Máme nízku toleranciu voči islamu

S ostatnými stredoeurópskymi krajinami má Slovensko spoločné mnohé aspekty súvisiace s krízou dôvery v niektoré inštitúcie reprezentatívnej demokracie a neochotu prijímať utečencov.

Až 64 percent Slovákov sa vyslovilo proti "povinnosti prijímať utečencov", čo je v ostrom kontraste s priemerom EÚ (38 percent).

Osemdesiat percent opýtaných vidí ako problém to, že migranti s väčšinovým obyvateľstvom krajiny "nezdieľajú rovnaké hodnoty".

Z prieskumu vyplýva i nízka tolerancia voči islamu, ktorý považuje za problematický až 84 percent respondentov (priemer v EÚ je 68 percent). 

Bližší sú nám Rusi, nie USA

Rozdiely medzi krajinami V4 sa v prieskume prejavili vo vzťahu k medzinárodnému postaveniu Spojených štátov.

Znepokojenie vyjadrilo až 70 percent Slovákov v porovnaní so 49 percentami Čechov, 44 percentami Maďarov a 32 percentami Poliakov.

Opačná situácia prevláda na Slovensku v súvislosti s Ruskom. Len tretina (36 percent) sa vplyvu Ruska obáva, zatiaľ čo v Poľsku má obavy 77, v Maďarsku 56 a v Česku 51 percent opýtaných .

Pri prieskume spolupracoval francúzsky aj brazílsky think-thank

Prieskum Democracies Under Pressure: A Global Survey vykonal Medzinárodný republikánsky inštitút (IRI) v spolupráci s francúzskym think-tankom Nadácia pre politickú inováciu (Fondapol) a brazílskym think-tankom República do Amanha v 42 krajinách sveta.

Publikácia zverejnená na webovej stránke Fondapolu obsahuje dva zväzky.

Prvý sa venuje témam a hodnotám, akými sú dôvera v inštitúcie, dodržiavanie modelu reprezentatívnej demokracie, podpora interrupcií, trestu smrti či úpadok demokratických hodnôt medzi súčasnou generáciou.

Druhá časť prezentuje výsledky jednotlivých krajín zapojených do prieskumu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Hrabko: Nasadenie premiéra je síce enormné, ale neefektívne

17:55 Hrabko: Nasadenie premiéra je síce enormné, ale neefektívne

Od predsedu vlády ľudia neočakávajú, že bude pred kamerami rozoberať rôzne možnosti a úvahy o tom, a…