PRIESKUM: Krajná pravica je v Európskej únií na vzostupe

26. 4. 2019 15:00

Každý desiaty európsky volič je presvedčeným stúpencom krajne pravicových strán, vyplýva z prieskumu uskutočnenom v 12 členských štátoch Európskej únie, ktorý v piatok zverejnila medzinárodná spoločnosť YouGov. Prieskum bol zrealizovaný pre nemeckú nadáciu Bertelsmann, informuje tlačová agentúra DPA.

PRIESKUM: Krajná pravica je v Európskej únií na vzostupe
Foto: TASR
Popis: Marine Le Penová a Matteo Salvini
reklama

Prieskumom, ktorý prichádza pred májovými voľbami do Európskeho parlamentu, sa zistilo, že s pravicovo-populistickými alebo krajne pravicovými stranami sa pozitívne identifikuje 10,3 percenta voličov. Ide o najvyššiu bilanciu zo všetkých samostatných politických skupín. S radikálnou ľavicou sa pozitívne identifikuje 6,2 percenta voličov, kým so zelenými 4,4 percenta.

Extrémistické strany však zároveň mali aj najvyššie negatívne hodnoty; radikálnu pravicu odmieta 52,8 percenta voličov, zatiaľ čo radikálnu ľavicu by nikdy nevolilo 52,2 percenta respondentov.

"Populistickým stranám sa v relatívne krátkom čase podarilo vytvoriť stabilnú voličskú základňu. Ich súbežne vysoké hodnoty odmietania však takisto ukazujú, aké nebezpečné by bolo pre ostatné strany, ak by tieto populistické subjekty imitovali," povedal spoluautor predmetnej štúdie Robert Vehrkamp.

Prieskum všeobecne odhalil omnoho vyššie negatívne hodnoty než pozitívne, čo podľa DPA naznačuje, že väčšina obyvateľov EÚ bude hlasovať skôr proti niekomu než za konkrétne politické hnutie.

Celkovo iba 6,3 percenta opýtaných uviedlo, že majú pozitívnu politickú identifikáciu, kým 48,8 percenta respondentov označilo určitú stranu, ktorú by "nikdy" nevolili.

Prieskumom sa však ukázalo, že o eurovoľby je vysoký záujem; k urnám hodlá ísť v máji 68 percent respondentov, pričom v Nemecku je táto štatistika na úrovni až 73 percent. YouGov oslovila v 12 členských krajinách EÚ celkovo 23.725 ľudí. Prieskum sa uskutočnil v januári tohto roka v Nemecku, Francúzsku, Grécku, Británii, Taliansku, Holandsku, Rakúsku, Poľsku, Švédsku, Dánsku, Španielsku a Maďarsku.

"Mnoho obyvateľov si už nevyberá stranu, ale volí proti tým stranám, ktoré najsilnejšie odmieta," prízvukoval Vehrkamp.

Liberálne strany odmieta 50,7 percenta voličov, kresťanských demokratov alebo konzervatívcov odmieta 47,8 percenta voličov, zelených by nikdy nepodporilo 47 percent voličov a sociálnych demokratov alebo socialistov odmieta 42 percent voličov, vyplýva ďalej z prieskumu verejnej mienky.

Podľa danej štúdie sú ľudia najprístupnejší extrémistickým stranám, keď cítia, že ich názory nie sú reprezentované hlavným prúdom.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…