PRIESKUM Kotleba je druhý. Má historicky najviac

7.5.2019 11:45

Podľa najnovšieho prieskumu agentúry AKO by Kotlebova strana ĽSNS získala svoje historické maximum – volilo by ju takmer 14 percent opýtaných, čo by pre stranu znamenalo zisk 22 mandátov v Národnej rade SR. V porovnaní s predchádzajúcim prieskumom strana zaznamenala najväčší skok a polepšila si o 2,4 percentuálneho bodu.

PRIESKUM Kotleba je druhý. Má historicky najviac
Foto: TASR
Popis: Na snímke predseda strany ĽSNS Marian Kotleba v sídle NS SR v budove Ministerstva spravodlivosti (MS) SR 9. apríla 2019 v Bratislave.

Agentúra AKO prieskum uskutočnila v dňoch 29. apríla až 6. mája 2019 na vzorke 1000 respondentov.

AKO: Graf znázorňuje prieskum volebných preferencií za máj 2019 

Podľa výsledkov prieskumu by voľby vyhral napriek pokračujúcemu prepadu Smer – SD so ziskom mierne nad 19 percent hlasov (30 kresiel). V porovnaní s predchádzajúcim prieskumom Smer stratil 0,6 percentuálneho bodu.

Tretia by skončila koalícia Progresívneho Slovenska a Spolu (13,7 percenta a 21 mandátov). Nasleduje SaS (13,1 % a 20 kresiel), OĽaNO (9,2 % a 14 mandátov), Sme rodina by získala 8,3 percenta (13 mndátov) a rovných osem percent, teda 12 poslaneckých kresiel, by mala koaličná SNS. KDH by volilo 6,6 percenta opýtaných (10 mandátov).

Podľa prieskumu by sa tak do parlamentu dostalo deväť subjektov. Na hranici zvoliteľnosti sa v prieskumoch AKO druhýkrát po sebe umiestnila strana Most. Bugárovcom namerali päť percent, čo by znamenalo osem miest v parlamente.

Pred bránami parlamentu by zostala SMK-MKP, ktorú by si vybralo 2,6 percenta opýtaných, Kresťanskú úniu a Priamu demokraciu by zhodne volilo 0,2 percenta voličov, Strane zelených Slovenska by dalo hlas 0,1 percenta voličov. 

Agentúra sa v prieskume ľudí pýtala, ktorej strane alebo hnutiu by dali svoj hlas, ak by sa parlamentné voľby do NR SR konali najbližší víkend. Z prieskumu tiež vyplynulo, že voliť by nešlo 5,1 percenta opýtaných, odpovedať nevedelo 12,2 percenta a 0,5 percenta odmietlo prezradiť, koho by volilo. Ostatných 82,2 percenta respondentov rozdelilo stranám uvedené preferencie.

Autor: redakcia/TASR

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Zadržaný Černákov advokát podáva odvolanie: O prípade rozhodne Najvyšší súd

20:00 Zadržaný Černákov advokát podáva odvolanie: O prípade rozhodne Najvyšší súd

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) rozhodol o vzatí do väzby obvineného Františka Poláka, ktorého polí…