PRIESKUM Koalícia stráca dych. Rastú kollárovci

23. 2. 2017 12:00

Ak by sa parlamentné voľby konali vo februári, vyhral by ich Smer-SD so ziskom 25,5 percenta hlasov. V Národnej rade (NR) SR by obsadil 43 kresiel. Druhá by vo voľbách skončila SaS, ktorá by získala 13,8 percenta hlasov a 23 kresiel v parlamente. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý na vzorke 1 512 respondentov uskutočnila agentúra Focus 6. – 18. februára.

PRIESKUM Koalícia stráca dych. Rastú kollárovci
Foto: SITA
Popis: Rokovacia sála Národnej rady - ilustračné foto
reklama

Tretie miesto patrí Kotlebovej Ľudovej strane Naše Slovensko so ziskom 10,4 percenta hlasov a 18 kreslami v parlamente. Za ňou nasleduje SNS s 10,1 percenta hlasov a 17 mandátmi. Na piatom mieste by skončilo hnutie OĽaNO-NOVA s 9,7 percenta hlasov, ktorému by v parlamente patrilo 16 kresiel.

Do NR SR by sa vo februári dostali ešte tri strany, a to Sme rodina – Boris Kollár s 8,5 percenta hlasov a 14 mandátmi, Most-Híd so šiestimi percentami a 10 kreslami v parlamente a aj KDH s 5,5 percenta hlasov a deviatimi mandátmi.

Za bránami parlamentu by skončili SMK-MKP so 4,3 percenta, SZS (1,5 percenta), #Sieť (1,3), KSS (0,8) a SMS (0,6).

Podľa prieskumu by sa vo februári na voľbách zúčastnilo 68,2 percenta opýtaných. Voliť by nešlo 20,2 percenta respondentov a 11,6 percenta opýtaných nevedelo odpovedať. Agentúra sa respondentov pýtala, ktorej strane alebo hnutiu by dali hlas, ak by sa parlamentné voľby konali tento víkend. Dala im zoznam kandidujúcich strán a hnutí aj s možnosťou „iná strana“.

Najviac stúpli kollárovci, SNS stagnuje 

Napriek už tradične prvej obsadenej priečke sa vládny Smer oproti januáru oslabil. Pred mesiacom by mu totižto dalo svoj hlas až 28 percent voličov. Zároveň oslabil koaličný Most-Híd a zrejmá je aj stagnácia SNS, ktorá sa pre kauzu kapitán doposiaľ nespamätala. Zatiaľ čo na konci minulého roku národniari atakovali 14 percent, ich popularita sa teraz pohybuje len v okolí desiatich percent.

Naopak, mierne si polepšili SaS aj ĽSNS. Najväčšie zisky však dosiahlo hnutie Sme rodina Borisa Kollára, ktoré oproti januárovým preferenciám 7,4 percenta hlasov stúplo v súčasnom prieskume o viac ako percento. 

Autor: TASR, ste

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Úrad pre verejné obstarávanie preskúma viaceré dodatky k zmluvám

6:15 Úrad pre verejné obstarávanie preskúma viaceré dodatky k zmluvám

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) preskúma možné porušenie zákona pri postupe viacerých ministerst…