PRIESKUM Kiskova strana by ohrozila pravicu. Hlinu a Bugára to môže potopiť

4. 9. 2018 10:00

Ak by sa prezident SR Andrej Kiska rozhodol založiť vlastnú stranu, tak by v prvom rade ohrozila pravicové strany. Existenciálny problém by však mala strana Alojza Hlinu či Bélu Bugára. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus.

PRIESKUM Kiskova strana by ohrozila pravicu. Hlinu a Bugára to môže potopiť
Foto: TASR
Popis: Andrej Kiska

Denník Postoj si dal spraviť prieskum agentúre Focus, ktorý ukazuje, že až 25,1 percenta oprávnených voličov si dokáže predstaviť, že by v najbližších parlamentných voľbách dalo hlas novej politickej strane pod vedením Andreja Kisku. Naopak, 65,5 percenta si to nedokáže predstaviť (skôr si to nedokáže predstaviť 29,7; úplne to odmieta 35,8 percenta).

„Zaujímalo nás nielen to, koľko voličov si vie predstaviť, že by hlasovalo za pripravovanú Kiskovu stranu, ale aj ďalšie otázky: ktoré existujúce strany nový projekt najviac ohrozuje, aké je vekové či regionálne zloženie potenciálnych voličov novej strany, ako ju vnímajú voliči, ktorí sa hlásia k pravici, stredu, ľavici, respektíve ku konzervatívnej či liberálnej orientácii. Zisťovali sme takisto, do akej miery je nová strana prijateľná pre praktizujúcich veriacich,“ píše portál.

Porovnanie s Progresívnym Slovenskom a Sieťou

Ak porovnáme potenciál Kiskovej strany s volebným potenciálom Progresívneho Slovenska, tak tej namerala agentúra Focus koncom minulého roka 9,6 percenta.

Strane Sieť Radoslava Prochádzku pred štyrmi rokmi nameral Focus volebný potenciál 30 percent. Skutočné preferencie Siete sa v tom období pohybovali okolo 12 percent a vo voľbách získala 5,6 %.

Z volebného potenciálu sa teda nedá vyrátať, aké by boli približné preferencie Kiskovej strany, pretože napríklad SaS mala minulý rok v júni podľa agentúry Median pri 23,5-percentnom potenciáli preferencie na úrovni 15,5 percenta.

Až 42 percent voličov SaS by volilo Kiskovu stranu

Koho by Kiskova strana ohrozila? V prvom rade OĽaNO, SaS, Sme rodina a Most.

„Podľa prieskumu Focusu až polovica voličov OĽaNO uvádza, že si vie predstaviť dať svoj hlas pre Kiskovu stranu. Nová strana je podľa očakávaní voličským ohrozením aj pre SaS, až 42 percent súčasných voličov Sulíkovej strany by dnes zvažovalo odchod ku kiskovcom. Kiskova strana by mohla byť problémom aj pre Borisa Kollára, keďže až 36 percent voličov Sme rodina by v prípade vzniku Kiskovej strany uvažovalo, že ju bude voliť,“ píše Postoj.

Obavy však môže cítiť aj Most-Híd, ktorý má preferencie mierne nad päť percent. Necelá tretina, 30 percent voličov Mosta si však vie predstaviť, že by volilo budúcu stranu súčasného prezidenta, čo by znamenalo, že by sa Bugárov Most nedostal do parlamentu.

Žiadne obavy o svojich voličov však nemusí mať ĽSNS. A maximálne 15 percent voličov Smeru a SNS by zvažovalo svoj hlas pre Kisku.

Predstavte si, že by vznikla nová politická strana pod vedením Andreja Kisku. Ak by táto strana kandidovala v najbližších parlamentných voľbách, zvažovali by ste, že by ste jej dali svoj hlas alebo nie?  Zdroj: Focus pre Postoj

Nebezpečenstvo pre Hlinu

KDH sa v súčasnosti pohybuje v preferenciách okolo sedem percent, ale až 26 percent voličov kresťanských demokratov si vie predstaviť voľbu Kiskovej strany. Pre Hlinu je tak Kiskova strana konkurentom, ktorý ho môže potopiť.

V prípade Progresívneho Slovenska zhruba polovica jeho súčasných voličov deklaruje, že by si vedela predstaviť voliť Kiskovu stranu, v prípade Beblavého Spolu je to až 64 percent.

Voliči pravice a z Prešovského kraja

„Zaujímavé je aj politické a hodnotové rozdelenie potenciálnych voličov novej strany. Jasne ju uprednostňujú tí, ktorí sa hlásia k pravici (34,1 percenta), oproti tým, ktorí sa deklarujú ako ľavičiari (15 percent), no žiadne významné rozdiely už nebadať na takzvanej liberálno-konzervatívnej osi. Kiska má len o niečo viac potenciálnych voličov medzi sebadeklarovanými liberálmi (28 percent) než medzi konzervatívcami (22,6 percenta),“ dodáva portál s tým, že až 27 percent praktizujúcich veriacich si vie predstaviť, že by dalo hlas Kiskovej strane.

Čo sa týka volebného potenciálu Kiskovej strany z regionálneho hľadiska, tak až takmer 35 percent respondentov v Prešovskom kraji uvádza, že by zvažovali svoju podporu Kiskovej strane, kým v Košickom kraji je to len necelých 17 percent.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: OS
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO My sme vyzliekli predstaviteľov Slovenskej pospolitosti z uniforiem. Pellegrini a Kailňák sa zastali Fica

14:58 VIDEO My sme vyzliekli predstaviteľov Slovenskej pospolitosti z uniforiem. Pellegrini a Kailňák sa zastali Fica

Smer-SD je pripravený odborne aj personálne na to, aby mohol vyhrať budúcoročné parlamentné voľby a …