PRIESKUM: Je väčšou hrozbou pre Slovákov USA, alebo Rusko? Diktuje EÚ členským štátom svoju politiku?

3. 6. 2019 17:30

Pozitívne vníma NATO a členstvo v Európskej únii každý rok viac Slovákov. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky v siedmich krajinách strednej a východnej Európy Globsec Trends 2019, o ktorom informoval výskumník Globsecu Daniel Milo.

PRIESKUM: Je väčšou hrozbou pre Slovákov USA, alebo Rusko? Diktuje EÚ členským štátom svoju politiku?
Foto: TASR
Popis: Ilustračná fotografia
reklama

Diktuje EÚ členským štátom svoju politiku, bez možnosti jej ovplyvňovania?

„Jednoznačne stúpa podpora pre EÚ,“ povedal na tlačovej konferencii Milo. Drvivá väčšina z opýtaných by podľa neho v prípade referenda za vystúpenie z EÚ odpovedala nie. V prípade Slovákov išlo o 71 percent respondentov. Zároveň však prieskum ukázal, že si 65 percent Slovákov myslí, že EÚ diktuje členským štátom svoju politiku, bez možnosti jej ovplyvňovania. Priemer prieskumu všetkých siedmich krajín zase hovorí, že si 69 percent ľudí myslí, že Európsku úniu ovláda Nemecko a Francúzsko.

Aká je podpora pre členstvo v NATO?

Miera podpory pre členstvo v NATO je na Slovensku 56 percent. Z pozorovaných krajín sa napriek vysokému číslu umiestnilo na skeptickejšej strane v otázke dôvery v NATO, avšak podpora členstva napriek tomu stúpla oproti roku 2017 o 13 percent. Podľa Mila je dôvodom na zvyšujúcu sa podporu členstva najmä úspešná kampaň Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, a taktiež napätá bezpečnostná globálna situácia. Každá zo siedmich opýtaných krajín si neželá, aby NATO nahradila hypotetická armáda EÚ.

V otázke globálnej bezpečnosti sa Globsec pýtal otázku, ktorú z mocností USA, Rusko a Čína považujú opýtaní za väčšiu hrozbu. Slováci jednoznačne dominovali, keď 41 percent opýtaných Slovákov odpovedalo, že považujú USA za nebezpečnú hrozbu. Ruskú federáciu považuje za hrozbu oproti tomu iba 26 percent opýtaných Slovákov, čo je v prudkom kontraste oproti číslam z Poľska, kde Rusko z opýtaných ako hrozba vedie so 77 percentami. Čínu považuje za hrozbu 29 percent Slovákov.

Smerovanie na východ, alebo západ?

V otázke celkového smerovania krajiny, či na západ alebo východ sa 46 percent Slovákov radí v rámci V4 uprostred podľa výskumníčky Globsecu Dominiky Hajdu. Oproti roku 2018 je to na Slovensku desaťpercentný pokles. Rekordné čísla má Slovensko s desiatimi percentami opýtaných, ktorí by si želali, aby sa Slovensko orientovalo na východ, čo je maximum zo siedmich skúmaných krajín.

Prieskum realizoval Globsec na Slovensku v spolupráci s agentúrou Focus na vzorke 1025 respondentov. Prieskum sa realizoval na Slovensku, v Česku, Poľsku, Bulharsku, Rumunsku, Maďarsku a Rakúsku.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Prieskum: Ohrozenie novým koronavírusom cíti 82 percent Slovákov

23:59 Prieskum: Ohrozenie novým koronavírusom cíti 82 percent Slovákov

Ohrozených novým koronavírusom sa cíti 82 percent Slovákov, predovšetkým ide o seniorov nad 65 rokov…