PRIESKUM: Do národnej rady by zasadlo až sedem politických strán

7. 1. 2016 11:21

Ak by sa voľby do národnej rady konali teraz, do parlamentných lavíc by s veľkou pravdepodobnosťou zasadlo až sedem politických subjektov.

PRIESKUM: Do národnej rady by zasadlo až sedem politických strán
Foto: SITA
Popis: Premiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico
reklama

Najväčšej podpore voličov sa v januári teší strana Smer-SD, vedená Robertom Ficom. Strana zaznamenala oproti predchádzajúcemu meraniu nárast popularity. Od druhej strany Sieť ju delí 22 percent preferencií. V aktuálnom meraní vyjadrilo strane Roberta Fica podporu takmer 36 percent opýtaných (pre porovnanie, vo voľbách v roku 2012 činil volebný zisk 44,41 percenta).

Januárový prieskum verejnej mienky potvrdzuje, že najväčším súperom Smeru ostáva strana bývalého prezidentského kandidáta Radoslava Procházku SIEŤ so súčasnými 13,9 percentami podpory. SIEŤ takisto zaznamenala mierny nárast voličskej podpory.

Z aktuálneho prieskumu vyplýva, že volieb do národnej rady by sa na začiatku roku 2016 zúčastnilo 58 percent oprávnených voličov. Zistené čísla potvrdzujú priebežný nárast ochoty verejnosti ísť voliť (voličská účasť pri predčasných voľbách v roku 2012 bola 59,11 percenta). Celých 7,8 percenta respondentov, ktorí deklarujú svoju účasť na parlamentných voľbách, sa doteraz nerozhodlo, ktorej strane či hnutiu by dali svoj hlas. Svoju účasť na parlamentných voľbách zvažuje 19,4 percenta opýtaných a 22,6 percenta deklaruje, že sa volieb nezúčastní.

Agentúra Phoenix Research online uskutočnila v dňoch 20. 12. 2015 – 4. 1. 2016 prieskum verejnej mienky online formou. Výberovú vzorku tvorilo 1 011 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania a národnosti. 

Tretiu priečku v podpore potenciálnych voličov obsadila SNS s nameranou voličskou preferenciou 7,1 percenta a oproti meraniu v závere minulého roku zaznamenala takmer percentný nárast obľuby (SNS v parlamentných voľbách v roku 2012 získala 4,56 percenta a do národnej rady sa teda nedostala). Štvrtú pozíciu si drží KDH s preferenčným ziskom 6,9 percenta (vo voľbách v roku 2012 získalo hnutie 8,82 percenta). Za KDH sa umiestnila strana MOST-HÍD so 6,8 percenta sympatií od opýtaných respondentov (pre úplnosť doplňme, že strana MOST-HÍD vo voľbách v roku 2012 získala 6,89 percenta voličskej podpory).

Šieste miesto by obsadil novovytvorený politický subjekt OĽaNO-NOVA, transformovaný z predchádzajúcej koalície, s nameranými 5,7 percentami potenciálnych sympatií. Skupinu strán s deklarovanou šancou zasadnúť do parlamentných lavíc uzatvára strana SaS so ziskom rovných 5 percent (vo voľbách v roku 2012 získala strana 5,88 percenta).

Pred bránami slovenského parlamentu podľa aktuálneho merania ostáva SMK s nameranými 4,1 percentami voličských sympatií. Strane SDKÚ-DS opýtaní deklarovali 2,1 percenta podpory (vo voľbách v roku 2012 mala volebný zisk 6,09 percenta).

Zostávajúce strany sa pohybujú v rozpätí okolo jedného percenta nameraných preferencií – je to ĽS Naše Slovensko s 1,1 percenta podpory od oslovených či KSS s rovným 1 percentom.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor:
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Koniec príbehu o „švédskej ceste“ proti epidémii. Vláda schválila veľmi prísny návrh karantény

23:59 Koniec príbehu o „švédskej ceste“ proti epidémii. Vláda schválila veľmi prísny návrh karantény

Doteraz boli opatrenia, ktoré zaviedla švédska vláda, v porovnaní so zvyškom Európy veľmi umiernené.…