PRIESKUM Demokracia v EÚ? Slováci za 10 rokov výrazne zmenili svoj postoj

30. 6. 2019 14:55

Slováci sú oproti roku 2009 ekonomicky optimistickejší, fungovanie demokracie na Slovensku aj v EÚ však hodnotia horšie. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu agentúry Focus, ktorý sa uskutočnil v prvej polovici júna.

PRIESKUM Demokracia v EÚ? Slováci za 10 rokov výrazne zmenili svoj postoj
Foto: TASR
Popis: Sídlo Európskej komisie v Bruseli
reklama

V roku 2009 si napríklad takmer 80 percent ľudí myslelo, že sa ekonomická situácia na Slovensku počas nasledujúceho roka trochu alebo veľmi zhorší. V roku 2019 to už bolo 28 percent.

Veľmi alebo skôr spokojných s fungovaním demokracie na Slovensku však v roku 2009 bolo takmer 42 percent ľudí, v roku 2019 to bolo o 7 percent menej.

"Vidíme, že ekonomická spokojnosť nemusí znamenať aj spokojnosť s vývojom demokracie, sú to dve oddelené veci," komentovala výsledky sociologička Oľga Gyárfášová z Inštitútu pre verejné otázky.

Klesla aj spokojnosť s fungovaním demokracie v EÚ. S tou bolo v roku 2009 nie veľmi spokojných alebo úplne nespokojných 35 percent ľudí, takmer 15 percent nevedelo odpovedať.

V roku 2019 bolo nespokojných takmer 60 percent, odpovedať nevedelo osem percent. Podľa sociologičky to však nemusí byť negatívna vec.

"Pripísala by som to tomu, že je oveľa väčší záujem o to, ako EÚ funguje. To, že je hodnotenie negatívne, znamená, že je viac tých, ktorí sa vyjadrujú ku kvalite demokracie v EÚ. Viac ľudí má pocit, že na to má názor, s čím narastá aj počet tých, ktorí sú s tým nespokojní," myslí si.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…