PRIESKUM Danko a Kiska strácajú dôveru Slovákov, rastie Kollár aj Kotleba

21. 8. 2017 17:15

Predseda parlamentu a Slovenskej národnej strany Andrej Danko stráca na popularite. Ukazuje to najnovší prieskum verejnej mienky, ktorý sa zameral na dôveru Slovákov voči politikom. Premiér Robert Fico (Smer-SD) dobieha prezidenta Andreja Kisku a na popularite naberajú aj politici z opozície.

PRIESKUM Danko a Kiska strácajú dôveru Slovákov, rastie Kollár aj Kotleba
Foto: TASR
Popis: Andrej Danko
Agentúra Focus robila prieskum tohto zamerania naposledy vlani v júni, ale tento najnovší augustový ukazuje, ako veľmi poškodili najrôznejšie problémy vo vnútri koalície predsedovi SNS Andrejovi Dankovi. Práve on zaznamenal najväčší prepad dôvery medzi občanmi. Prišiel o vyše štvrtinu voličov, ktorí mu verili. 
 
Kým minulý rok dôverovalo Dankovi 20 percent respondentov, začiatkom augusta 2017 to už bolo len 14,4 percenta. 
 
V prieskume ľudia odpovedali na otázku: „Ktorým politikom alebo političkám na Slovensku najviac dôverujete?“ Uviesť mali mená troch politikov, ktorým veria najviac. Aj tento rok v tomto smere vyhral prezident Andrej Kiska. V porovnaní s minulým rokom síce stratil takmer štyri percentá, ale napriek tomu si získal dôveru u 27,3 percenta opýtaných. 
 
Tesne za hlavou štátu je premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorému verí 26,5 percenta účastníkov prieskumu. Z piatich percent, ktoré ešte vlani predseda vlády strácal na prezidenta, sa tak Kiskov náskok voči Ficovi znížil na necelé percento. 
 
Napriek najväčšiemu prepadu dôvery je na treťom mieste ešte stále predseda národnej rady Andrej Danko (SNS). Len pripomeňme, že podľa rovnakého prieskumu agentúry Focus z roku 2015 mal Danko dôveru len štyroch percent opýtaných a ešte rok predtým jeho meno v ankete zameranej na dôveryhodnosť politikov ani nefigurovalo. 
 
Z nárastu dôvery ľudí sa môže tešiť Boris Kollár (Sme rodina), ktorý od vlaňajška poskočil o dve percentá na vyše 11,1 percentuálneho bodu. Podobne sa darilo aj Marianovi Kotlebovi (ĽSNS), ktorému už verí viac ako desať percent respondentov. 
 
Zaujímavé je, že minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) si dôveru u občanov zachoval na približne rovnakej úrovni (10,5 %) napriek tomu, že sa ho opozícia snažila v rôznych kauzách viackrát neúspešne odvolať. 
 
Na prieskume sa zúčastnilo 1 003 respondentov od 1. do 6. augusta, a preto nie je jasné, ako by prieskum vyzeral, keby bol robený po vypovedaní koaličnej zmluvy zo strany Andreja Danka. 
 
Prieskum dôvery v politikov agentúry Fokus (august 2017)
 
Prieskum dôvery v politikov agentúry Focus (august 2017, zdroj: agentúra Focus)
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

V ostravskej nemocnici sa strieľalo, polícia hlási viaceré obete. Útočník sa strelil do hlavy

9:01 V ostravskej nemocnici sa strieľalo, polícia hlási viaceré obete. Útočník sa strelil do hlavy

AKTUALIZOVANÉ Šesť mŕtvych si vyžiadala streľba, ku ktorej došlo v utorok ráno vo Fakultnej nemocnic…