PRIESKUM Čechov sa pýtali, komu dôverujú a nedôverujú najviac. Mená sa opakovali

10.6.2019 21:30

Najvyššiu dôveru z vrcholných českých ústavných činiteľov má predseda Ústavného súdu (ÚS) Pavel Rychetský a prezident Miloš Zeman (obaja zhodne 43 percent). Na treťom mieste sa nachádza premiér Andrej Babiš s dôverou 35 percent ľudí. Vyplýva to z májového prieskumu agentúry Centrum pre výskum verejnej mienky (CVVM), ktorej výsledky priniesol v pondelok portál Novinky.cz.

PRIESKUM Čechov sa pýtali, komu dôverujú a nedôverujú najviac. Mená sa opakovali
Foto: TASR
Popis: Na snímke český prezident Miloš Zeman.

V prvej päťke sa umiestnil ešte predseda Senátu Jaroslav Kubera (opozičná Občianska demokratická strana - ODS), ktorému dôveruje 34 percent ľudí, a ministerka práce a sociálnych vecí Jana Maláčová (vládna Česká strana sociálnodemokratická - ČSSD), ktorej dôveruje 29 percent opýtaných, rovnako ako ministrovi vnútra a šéfovi ČSSD Janovi Hamáčkovi.

Viac ako štvrtina respondentov dôveruje aj ministerke financií za vládne hnutie ANO Alene Schillerovej (28 %) a guvernérovi Českej národnej banky Jiřímu Rusnokovi (27 %).

Najvyššiu nedôveru vyjadrili ľudia šéfovi poslancov TOP 09 Miroslavovi Kalouskovi (78 %), premiérovi Babišovi (60 %), šéfovi poslancov ANO Jaroslavovi Faltýnkovi (53 %) a prezidentovi Zemanovi (49 %).

"Dôvera nad nedôverou medzi skúmanými predstaviteľmi v súčasnosti významne prevažuje u Pavla Rychetského a mierne u Jaroslava Kuberu. U všetkých ostatných skúmaných predstaviteľov viac či menej významne nedôvera prevažuje nad dôverou," uviedlo CVVM, ktoré je výskumným oddelením Sociologického ústavu Akadémie vied ČR. Rychetskému nedôverovalo 28 a Kuberovi 29 percent opýtaných.

Prieskum sa uskutočnil od 4. do 14. mája medzi 1026 respondentmi, pripomenul portál Novinky.cz.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Koalícia schválila kritizovaný zákon. Pomohol Kollár a aj Kotleba. Tu sú nové pravidlá

11:35 Koalícia schválila kritizovaný zákon. Pomohol Kollár a aj Kotleba. Tu sú nové pravidlá

Finančné limity pre politické strany, financovanie volebnej kampane a pokuty sa zmenia, zrušia sa tr…