PRIESKUM Až 50 percent občanov nie je presvedčených o správnosti smerovania EÚ

18. 5. 2019 11:30

Väčšina obyvateľov členských krajín Európskej únie je presvedčená, že členstvo v EÚ je pre ich krajiny prínosom, uvádza sa vo výsledkoch prieskumu Eurobarometer, ktorý sa uskutočnil vo februári a v marci 2019. Prieskum však takisto zistil, že až 50 percent obyvateľov si myslí, že situácia v EÚ a ani v ich krajine sa nevyvíja správnym smerom.

PRIESKUM Až 50 percent občanov nie je presvedčených o správnosti smerovania EÚ
Foto: unsplash.com
Popis: Ilustračná snímka.
reklama

Prieskum Eurobarometer sa zaoberá verejnou mienkou. Údaje zaznamenáva prostredníctvom krátkych rozhovorov na vzorke približne 26-27 tisíc občanov členských krajín EÚ.

To, že EÚ je prínosom, si myslí väčšina občanov v jednotlivých krajinách

"V posledných 18 mesiacoch sme sa viac zameriavali na voľby do Európskeho parlamentu s cieľom zistiť, čo občanov EÚ najviac zaujíma," povedal Philipp Schulmeister z riaditeľstva EP pre komunikáciu, ktorý v apríli účastníkov seminára Európskeho parlamentu v Bruseli oboznámil s výsledkami prieskumu.

Podľa výsledkov 68 percent občanov z 27 členských krajín uviedlo, že členstvo v EÚ je pre ich krajinu prínosom.

Tento názor podľa prieskumu zdieľa aj väčšina občanov v jednotlivých členských krajinách okrem Talianska.

"Výsledky sú rovnaké ako v septembri a októbri 2018," povedal Schulmeister a dodal, že to naznačuje stabilnú podporu EÚ.

"Šesťdesiatosem percent je najlepší výsledok v tomto ukazovateli od roku 1983," pripomenul a dodal, že od obdobia finančnej krízy hodnoty týchto ukazovateľov stúpajú.

"Na základe týchto ukazovateľov by sme mohli povedať, že podpora EÚ v zásade existuje," konštatoval.

Chuť odísť z EÚ nemá nikto. Ani Briti

Viac ako dve tretiny (68%) občanov by podporili zotrvanie svojej krajiny v EÚ v prípade referenda o odchode; 14 percent by hlasovalo za odchod a 18 percent občanov si nebolo istých výberom.

Občania žiadnej z 28 členských krajín neprejavili chuť odísť z EÚ, dokonca ani v Británii, čo je podľa Schulmeistera takisto relatívne stabilný ukazovateľ.

Najsilnejšiu podporu malo zotrvanie v EÚ v Holandsku (86%) a najslabšiu v Spojenom kráľovstve (45%) a v Českej republike (47%).

Na Slovensku by zotrvanie v únii podporilo 69% občanov a 11 percent by hlasovalo za odchod.

Až 50 percent občanov nie je presvedčených o správnosti smerovania EÚ

Schulmeister však upozornil, že aj napriek relatívne stabilnej podpore EÚ až 50 percent občanov nie je presvedčených o správnosti jej smerovania.

"Okrem smerovania EÚ si väčšina občanov dokonca myslí, že ani situácia v ich krajine sa nevyvíja správnym smerom," povedal.

Najdôležitejšie témy kampane sa menia podľa situácie aj krajín

Prieskum sa takisto snažil zistiť, ktorým témam by sa podľa občanov EÚ malo venovať počas kampane pred voľbami do EP najviac priestoru s cieľom presvedčiť ich, aby išli voliť.

Najviac ľudí (55%) by k volebným urnám pritiahla ekonomika a hospodársky rast (50%) a boj proti nezamestnanosti mladých ľudí (48%). 

Záujem o boj proti klimatickým zmenám a ochranu životného prostredia narastá, zatiaľ čo migrácia a boj proti terorizmu podporu strácajú.

"Terorizmus bol na jar roku 2018 podľa občanov najdôležitejšou témou kampane; teraz však poklesol na piatu priečku," povedal Schulmeister.

Záujem občanov o jednotlivé témy sa podľa Schulmeistera mení aj v rámci jednotlivých členských krajín. Za hlavný dôvod volebnej účasti 44 percent respondentov uviedlo, že "je to ich občianska povinnosť".

Jedna tretina oprávnených voličov z radov občanov podľa výsledkov prieskumu zvažuje, že sa na voľbách nezúčastní. Hlavným dôvodom je presvedčenie, že ich hlas nič nezmení.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Čižnár Šeligovi: Dospeli sme do doby, keď sa prokurátor má báť vysloviť svoje právne úvahy,lebo nie sú súladné s názorom politikov?

16:12 Čižnár Šeligovi: Dospeli sme do doby, keď sa prokurátor má báť vysloviť svoje právne úvahy,lebo nie sú súladné s názorom politikov?

K podnetu podpredsedu Národnej rady Slovenskej republiky Juraja Šeligu generálny prokurátor Slovensk…