PRIESKUM: Antisemitizmus na Slovensku? Výrazne zaostávame!

22. 1. 2019 21:00

Na antisemitizmus sú na Slovensku senzitívnejší ľudia starší ako 25 rokov, medzi mladými Slovákmi do 25 rokov ho ako problém vníma len 11 percent. Vyplýva to zo zistení prieskumu Eurobarometer, ktorého súčasťou boli aj odpovede respondentov v SR.

PRIESKUM: Antisemitizmus na Slovensku? Výrazne zaostávame!
Foto: SITA
Popis: Ilustračné foto

Odpovede 1013 opýtaných Slovákov v prieskume preukázali, že antisemitizmus hodnotí ako aktuálny problém spoločnosti len pätina Slovákov, naopak, 70 percent ho za problém nepovažuje. Dve tretiny respondentov sa vyjadrili, že antisemitizmus nie je problémom v médiách ani v politickom živote.

Vnímanie antisemitizmu  Zdroj: Európska komisia

Viac ako polovica opýtaných Slovákov (56 percent) si myslí, že antisemitské prejavy nevytvárajú problém ani na sociálnych sieťach. Len necelá tretina respondentov považuje za problém, keď dochádza na Slovensku k popieraniu genocídy židovského ľudu, 29 percent Slovákov si myslí, že ľudia sú vo všeobecnosti dobre informovaní o histórii, zvykoch a tradíciách slovenských židov.

Slováci v prieskume, ktorý sa uskutočnil v prvých decembrových týždňoch 2018 (v SR v období 5. až 16. 12. 2018) a v ktorom metódou osobných rozhovorov oslovili 27 643 respondentov, zaostávajú za priemerom Európskej únie (EÚ) vo všetkých ukazovateľoch.

Podľa výsledkov prieskumu si len 20 percent Slovákov myslí, že antisemitizmus predstavuje problém pre spoločnosť (v rámci krajín EÚ je to priemerne 50 percent), a ešte menej občanov SR 15 percent sa domnieva, že za posledných päť rokov došlo k nárastu antisemitizmu v našej krajine, pričom deväť percent Slovákov verí v opačný trend. V rámci EÚ vzostupný trend antisemitizmu vníma 36 percent respondentov.

Trend vývoju antisemitizmu Zdroj: Európska komisia

Zhruba s 20-percentným odstupom považujú za menej problematické popieranie holokaustu, antisemitské prejavy na internete, protižidovské grafity a vandalizmus na židovských budovách a inštitúciách, nepriateľské prejavy a hrozby voči židom na verejnosti, hanobenie židovských cintorínov, fyzické útoky voči židom, ako aj antisemitizmus na školách, univerzitách, v médiách i v politickom živote.

Prieskum sa uskutočnil pri príležitosti Medzinárodného dňa spomienky na obete holokaustu, ktorý bude v sobotu 27. januára. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

V súvislosti s masívnou explóziou v Prešove polícia zadržala podozrivé osoby. Mesto dezinformovalo o počte obetí

11:29 V súvislosti s masívnou explóziou v Prešove polícia zadržala podozrivé osoby. Mesto dezinformovalo o počte obetí

AKTUALIZOVANÉ o 17:15 h: Polícia zadržala v súvislosti s piatkovým (6.12.) výbuchom plynu v bytovom …