Ovládli školy a médiá, teraz chcú meniť spoločnosť. Klausov spolupracovník vidí na obzore problémy

18.8.2018 6:00

Výkonný riaditeľ think tanku Institut Václava Klausa Jiří Weigl sa pridal k bývalému českému prezidentovi a nenechal na liberálnej demokracii suchej nitky. Na vlnách Českého rozhlasu Weigl poznamenal, že pod slovným spojením liberálna demokracia sa v skutočnosti skrýva snaha o zásadnú a škodlivú premenu spoločnosti.

Ovládli školy a médiá, teraz chcú meniť spoločnosť. Klausov spolupracovník vidí na obzore problémy
Foto: Hans Štembera
Popis: Václav Klaus (vpravo) a Jiří Weigl

„V dnešnej západnej spoločnosti sa realizuje veľmi zásadný projekt premeny spoločnosti. Uskutočňuje sa veľmi potichu salámovou metódou a používa sa na neho termín liberálna demokracia. Ten zastiera podstatu zmeny, ktorá je podľa nás protiliberálna a protidemokratická,“ predostrel Weigl svoj názor s tým, že zástancovia liberálnej demokracie pochádzajú z ľavicových kruhov. V západnej Európe v 60. rokoch minulého storočia ako mladí demonštrovali za presadenie ľavicovejších princípov vo fungovaní spoločnosti. A ako čas plynul, títo mladí demonštranti sa presadili na vedúce pozície na politickej scéne a začali svoju predstavu sveta realizovať.

Títo ľudia ovládli aj akademickú scénu, presadzujú sa v médiách a svoje myšlienky vraj dokázali prepašovať v podstate naprieč celým politickým spektrom. V praxi sa to potom prejavuje tým, že už vlastne vidíme len minimálne rozdiely medzi nemeckými pravicovými kresťanskými demokratmi, sociálnou demokraciou a Zelenými.

Podľa Weigla navyše došlo k tomu, že sa väčšina dnešných politikov zaujíma len o práva menšín, o manželstvá homosexuálov a podobne. Politici prestávajú hľadať celospoločenský konsenzus a to je podľa Weigla problém.

„Začína prevládať pohľad na spoločnosť ako na spoločenstvo menšín. Nie ako na celok seberovných občanov, ktorí demokratickými procedúrami vytvárajú väčšinový názor a podľa toho sa vládne,“ uviedol Weigl.

Celé vyjadrenie nájdete na webe ČRo Plus.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Čo ulica žiadala, vybavil napokon Béla Bugár a Most–Híd, tvrdí publicista

12:00 Čo ulica žiadala, vybavil napokon Béla Bugár a Most–Híd, tvrdí publicista

Hoci predseda Mosta–Híd Béla Bugár v prezidentskej kampani vyhral mikrosúboj s lídrom Strany maďarsk…