Otvorili parížsku reštauráciu zničenú počas protestu žltých viest

13.7.2019 18:50

Jednu z najznámejších reštaurácii na parížskom bulvári Champs-Élysées v sobotu opäť otvorili pre verejnosť. Stalo sa tak po takmer štyroch mesiacoch odvtedy, čo luxusnú historickú reštauráciu Fouquet's vydrancovali a podpálili demonštranti z protestného hnutia žltých viest, informovala agentúra DPA.

Otvorili parížsku reštauráciu zničenú počas protestu žltých viest
Foto: TASR
Popis: Na snímke horí reštaurácia Fouquet's na Champs Elysees počas demonštrácie v Paríži 16. marca 2019.

Fouquet's je súčasťou rovnomenného hotela nachádzajúceho sa na rohu Champs-Élysées a Ulice Juraja V. v 8. parížskom obvode.

16. marca 2019 časť priestorov reštaurácie s dvoma krytými terasami vydrancovali sympatizanti hnutia žltých viest, podobne ako ďalších vyše 100 prevádzok a obchodov. 

Oficiálne otvorenie Fouquet's je naplánované až na nedeľu 14. júla, keď si Francúzsko pripomína štátnym sviatkom 230. výročie dobytia Bastily. Z historických salónov na prvom poschodí podniku bude možné sledovať aj slávnostnú vojenskú prehliadku na Elyzejských poliach.

Cena nedeľňajších raňajok kombinovaných s obedom je 120  eur a všetky miesta na tento čas boli vopred rezervované. Už v sobotu, deň pred oficiálnym otvorením, pozvala reštaurácia na obed menšie množstvo svojich pravidelných hostí.

Prichádzajúcich podľa DPA vítali pred Le Fouquet's dve elegantné mladé ženy, zatiaľ čo obďaleč stáli zrejme príslušníci ochranky v oblekoch. 

Protesty takzvaných žltých viest prebiehajú každú sobotu od vlaňajšieho novembra, v posledných týždňoch však bola účasť na ich akciách veľmi nízka.

Po opakovaných násilnostiach, ktoré sa vyskytli počas ich demonštrácií, v častiach parížskeho centra stále platia sprísnené bezpečnostné opatrenia a zákaz organizovania protestov. 

Na bulvári Champs-Élysées stála v sobotu každých niekoľko sto metrov odparkovaná policajná dodávka. Sedem ich stálo naproti reštaurácii Fouquet's a ďalšie v okolitých bočných uliciach.

V tomto podniku v roku 2007 oslavoval svoje víťazstvo vo francúzskych prezidentských voľbách Nicolas Sarkozy. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Kauza Rybanič, zdá sa, neskončila: ´Saskári´ takto zaútočili na políciu

16:51 Kauza Rybanič, zdá sa, neskončila: ´Saskári´ takto zaútočili na políciu

Opozičná strana SaS tvrdí, že trestné stíhanie asistenta poslanca Národnej rady SR Jozefa Rajtára (S…