Otrava dvojitého agenta Skripaľa: Putin vážne nie je taký hlupák. Zbehlý spravodajca však ponúka možnosť, o ktorej zatiaľ nikto nehovoril

27. 3. 2018 6:00

Bezpečnostný poradca Andor Šándor v komentári na serveri iDnes.cz uviedol, že snaha Veľkej Británie urobiť z kauzy útoku na agenta Sergeja Skripaľa spor Európskej únie s Ruskom je nešťastná.

Otrava dvojitého agenta Skripaľa: Putin vážne nie je taký hlupák. Zbehlý spravodajca však ponúka možnosť, o ktorej zatiaľ nikto nehovoril
Foto: Hans Štembera
Popis: Generál Andor Šándor

„Pokus o vraždu je ohavný čin. Ak sa na to použije nervovo-paralytický plyn či iná chemická bojová látka, tak sa miera ohavnosti zvyšuje. Obstarať si takú zbraň nie je jednoduché. Na prvý pohľad sa mnohí neubránia záveru, že to musel spáchať niekto, kto má k tomu prístup. S podporou štátu,“ píše na úvod Šándor s tým, že v prípade agenta Skripaľa sa ponúka „ruská stopa“. „A možno aj oprávnene,“ dodáva.

„Spýtajme sa však: Komu na prospech? Naozaj bolo v záujme Putina nariadiť zabitie prebehlíka vojenskej rozviedky GRU?“ pýta sa Šándor a premýšľa, čo by tým Putin získal.

Vladimir Putin

Vladimir Putin Zdroj: SITA

„Ruského zradcu odhalili a uväznili v roku 2003. V roku 2006 ho odsúdili na 13 rokov. Relatívne nízky trest bol výrazom, ako vnímali dôsledky jeho zrady v Rusku. Po štyroch rokoch ho vymenili za uväznených agentov predtým pracujúcich pre Rusko. A po ôsmich rokoch sa ho Kremeľ rozhodne nechať zabiť? Aj s dcérou? Tú mohol zlikvidovať kedykoľvek, celý čas cestovala medzi Britániou a Ruskom,“ myslí si Šándor.

Podľa jeho slov nie je Putin hlupák, aby mu nedošlo, že keď dá zabiť vymeneného agenta, sťaží tým ďalšie prípadné výmeny uväznených špiónov.

„Načasovanie ,pomsty‘ krátko po zimnej olympiáde, pred voľbami a majstrovstvami sveta vo futbale môže vnímať ako vnútropoliticky prospešné a z hľadiska medzinárodného postavenia Moskvy len niekto, kto pozná odpoveď na už položenú otázku. To urobil Rus! Prečo? Pretože je to Rus! Aby to nebolo málo, britský minister zahraničia ponúka poriadne nevkusnú paralelu k možnému zneužitiu letných majstrovstiev sveta vo futbale: Hitlerovu olympiádu v Mníchove v roku 1936,“ konštatuje Šándor.

„Pokus o vraždu Skripaľa mohol vykonať niekto z GRU na vlastnú päsť, aby pomstil ním prezradených spravodajcov tejto služby. Na rozdiel od FSB (kontrarozviedka) či SVR (civilná rozviedka) sa prebehnutie v GRU trestá často nemilosrdne,“ uvádza Šándor a dodáva, že rozhorčenie Britov, že na ich území niekto zabíja ľudí týmto spôsobom, je pochopiteľné.

„Bohužiaľ, dodnes v tomto záhadami zahalenom prípade verejnosť nevidela žiadne dôkazy. Len hlasné obvinenia a prehlbovanie diplomatickej roztržky ťažko povedú k vyšetrovaniu prípadu, na ktorom sa musia podieľať aj Rusi. Tí však zodpovednosť za výrobu a vlastníctvo plynu Novičok hádžu aj na Česko, čo je nutné kategoricky odmietnuť. Lenže snaha Londýna urobiť bez dôkazov z kauzy spor EÚ s Ruskom je takisto nešťastná,“ podotýka Šándor so slovami, že vo svete je veľa potenciálnych bezpečnostných hrozieb pre demokratický svet, ktoré sa bez Ruska budú dať vyriešiť len ťažko. „Je naozaj naším cieľom mať Moskvu proti sebe?“ uzatvára.

Celý komentár nájdete na webe iDnes.cz.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

FOTO NAKA udrela v jadrovej elektrárni: Vyviedla dvoch zadržaných

13:33 FOTO NAKA udrela v jadrovej elektrárni: Vyviedla dvoch zadržaných

Špecializovaný tím Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v stredu zasahoval v jadrovej elektrárni Moc…