Ostré slová pápeža: Interrupcia nie je správna ani vtedy, keď je plod veľmi chorý

25. 5. 2019 17:15

Pápež František v sobotu vyhlásil, že interrupciu nikdy nemožno ospravedlniť, dokonca ani vtedy, ak je plod ťažko chorý či znetvorený. A vyzval lekárov a kňazov, aby povzbudzovali rodiny, nech vydržia celú dobu tehotenstva.

Ostré slová pápeža: Interrupcia nie je správna ani vtedy, keď je plod veľmi chorý
Foto: TASR
Popis: Na snímke pápež František reční pred pravoslávnym Chrámom svätého Alexandra Nevského v rámci návštevy Bulharska v Sofii 5. mája 2019.

Pápež na audiencii s účastníkmi konferencie proti interrupciám, nad ktorou mal záštitu Vatikán, povedal, že nesúhlas s umelým prerušením tehotenstva nie je záležitosťou náboženstva, ale ľudskosti. 

"Je prípustné zmariť život, aby sa vyriešil problém? Je prípustné najať si zabijaka, aby sa vyriešil problém?" položil otázky, ktoré citovala tlačová agentúra AP.

František odsúdil rozhodnutia robiť umelé potraty na základe prenatálnych testov slovami, že ľudská bytosť "nie je nikdy nezlučiteľná so životom".

Aj bábätká predurčené na smrť pri narodení alebo čoskoro po ňom si zaslúžia dostať v maternici lekársku starostlivosť a ich rodičov treba podporovať, aby sa necítili osamotení, izolovaní a nemuseli sa báť, povedal ďalej pápež.

"Starostlivosť o tieto deti pomáha rodičom žialiť a nemyslieť len na stratu, ale vnímať to ako krok na ceste, ktorý ich drží spolu," uviedol František.  

Pápež vystupuje ostro proti interrupciám, hoci zároveň vyjadruje súcit so ženami, ktoré ich podstúpili, a uľahčil aj udeľovanie rozhrešenia za tento ich hriech.

Jeho výroky prišli v období, keď sa do hlavných správ médií v USA znovu dostáva téma umelého potratu. Niektoré tamojšie štáty sa totiž snažia obmedziť tieto zákroky.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Zvolali Bezpečnostnú radu: Gajdoš sa zastal šéfa vojenských tajných

10:28 Zvolali Bezpečnostnú radu: Gajdoš sa zastal šéfa vojenských tajných

Minister obrany SR Peter Gajdoš (SNS) si stojí za tým, že majetok, ktorý šéf Vojenského spravodajstv…