Oslabovanie voľného obchodu vo svete nie je smer, ktorým by sa mali krajiny uberať, tvrdí minister financií Kažimír

12.10.2018 16:05

Oslabovanie voľného obchodu vo svete nie je smer, ktorým by sa mali krajiny uberať. Myslí si to minister financií Peter Kažimír (Smer-SD), ktorý sa spolu s ďalšími ministrami financií a predstaviteľmi centrálnych bánk zúčastnil 73. výročného zasadnutia Medzinárodného menového fondu (MMF) a Svetovej banky v Indonézii. Piatok bol venovaný ekonomickým témam súvisiacimi s digitalizáciou svetovej ekonomiky, voľným medzinárodným obchodom, inováciám a klíme.

Oslabovanie voľného obchodu vo svete nie je smer, ktorým by sa mali krajiny uberať, tvrdí minister financií Kažimír
Foto: TASR
Popis: Minister financií SR Peter Kažimír

Ministri a centrálni bankári diskutovali o výhľade vývoja svetovej ekonomiky, ktorý je momentálne vystavený negatívnym rizikám spojeným s rastúcim protekcionizmom ako aj pretrvávajúcim napätím spojeným s obchodnou vojnou medzi Spojenými štátmi americkými a Čínou. Ako ďalšie riziká MMF uvádza možné negatívne vplyvy na kapitálové trhy, primárne v rozvojových krajinách.

"Protekcionizmus a oslabovanie voľného globálneho obchodu nie je smerom, ktorým by sme sa mali uberať. Nahlodáva to ako ekonomické fundamenty, tak dôveru investorov a má to samozrejme negatívne prepojenie aj na biznis a spotrebiteľov," skonštatoval Kažimír v stanovisku pre médiá po skončení piatkového kola stretnutí.

V tomto smere sa chce Európska únia (EÚ) aj naďalej usilovať o otvorenosť globálnej ekonomiky, rovnaké zaobchádzanie, bojovať proti protekcionizmu a posilňovať globálnu ekonomickú spoluprácu. Top prioritou EÚ je medzinárodný ekonomický poriadok, postavený na jasných a transparentných pravidlách trhovej ekonomiky, ktorý spoločne so zdravými medzinárodnými inštitúciami zabezpečí udržateľný hospodársky rast. EÚ zároveň zdôrazňuje, že je potrebné spoločne riešiť príčiny obchodného napätia a podporuje modernizáciu WTO.

Slovenské ministerstvo financií spolupracuje s MMF aj v oblasti revízie výdavkov a znižovania daňových únikov. V Nusa Dua sa počas rokovania dohodli na ďalších krokoch pri príprave podrobného manuálu, ako robiť v budúcnosti revíziu výdavkov a experti z MMF poskytnú svoje skúsenosti z odmeňovania vo verejnom a súkromnom sektore.

Výročné zasadnutia sa pravidelne konajú vo Washington DC a raz v inej hostiteľskej krajine. Tento rok to je v Indonézii, ktorému v roku 2015 predchádzalo stretnutie v hlavnom meste Peru, Lime. V roku 2021 sa výročné zasadnutie MMF a SB bude konať v marockom Marakéši.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Zrušenie milosti pre Kočnera? SaS sa snaží od neho teatrálne očistiť. Sulík nemá morálne právo niekoho obviňovať. Vytĺkanie politického kapitálu, zaznelo zo Smeru

17:00 Zrušenie milosti pre Kočnera? SaS sa snaží od neho teatrálne očistiť. Sulík nemá morálne právo niekoho obviňovať. Vytĺkanie politického kapitálu, zaznelo zo Smeru

Väzobne stíhanému podnikateľovi Marianovi Kočnerovi by mala byť zrušená milosť, ktorú mu v kauze Tec…