Organizátor pochodov proti utečencom Lukáš Kopáč sa naváža do Andreja Kisku. Prekáža mu prezidentov postoj k utečencom, ktorí prídu do Gabčíkova

19. 8. 2015 16:00

V Gabčíkove bolo 2. augusta referendum, v ktorom jeho obyvatelia drvivou väčšinou odmietli umiestnenie utečencov v ich obci. Účasť na referende bola pomerne vysoká. Prišlo až 59 percent oprávnených voličov a z nich sa až 98 percent vyjadrilo odmietavo k plánom vlády na dočasné umiestnenie utečencov z Rakúska v Gabčíkove.

Organizátor pochodov proti utečencom Lukáš Kopáč sa naváža do Andreja Kisku. Prekáža mu prezidentov postoj k utečencom, ktorí prídu do Gabčíkova
Foto: ReproFoto: stuba.sk
Popis: Účelové zariadenie STUBA Gabčíkovo
reklama

Najvyšších predstaviteľov štátu však názor občanov pravdepodobne nezaujíma. Vláda Roberta Fica pokračuje v prípravách na príchod piatich stoviek utečencov, aj keď premiér už pripustil, že nenechá nespokojnosť obyvateľov Gabčíkova len tak a bude hľadať iné miesta, kde by sa dali čakatelia na azyl z Rakúska umiestniť. Kde by to malo byť, Fico nepovedal, ale jeho minister vnútra Robert Kaliňák pokračuje v prípravách Gabčíkova na umiestnenieutečencov v miestnom ubytovacom zariadení, ktoré je majetkom Slovenskej technickej univerzity a slúžilo na ubytovanie azylantov aj v minulosti.

Nad krokmi vlády krútia obyvatelia Gabčíkova hlavami a zdá sa, že s prítomnosťou utečencov z Rakúska sa budú musieť zmieriť. Nepomohlo im ani referendum. Politici upokojujú ľudí, že sa nemajú čoho báť a snažia sa zmierniť napätie, ktoré vládne v obci neďaleko Bratislavy. Minister vnútra Kaliňák v rámci opatrení uviedol, že jeho rezort s príchodom utečencov zvýši v Gabčíkove aj počet policajtov.

Prezident s utečencami nemá problém, Kopáč áno

Prezident Andrej Kiska na margo príchodu utečencov z Rakúska uviedol, že prijatím migrantov a dočasnou pomocou Rakúsku neohrozujeme našu krajinu ani bezpečnosť. Takýto postoj však nezdieľajú všetci Slováci. Odporcov utečencov, ktorí vyšli v júni do ulíc Bratislavy a chystajú sa na pochod aj v polovici septembra, zvolal do hlavného mesta známy ultrapravičiar Lukáš Kopáč, ktorý oba pochody organizoval. „Väčšina migrantov nevlastní doklady totožnosti, takže pravdepodobnosť, že sa medzi tými, ktorí utekajú pred smrťou, objavia aj tí, ktorí utekajú robiť bordel do Európy, sa dramaticky zvyšuje a je prakticky nemožné takéto osoby preveriť alebo selektovať. Toto sú fakty, ktoré sa zrejme žiadnou informačnou kampaňou nedajú vyvrátiť. Situácia v niektorých európskych štátoch tento fakt len potvrdzuje. A veľmi dobre si to uvedomuje aj Kiska a aj Vláda SR,“ píše na svojom blogu Kopáč.

Celý blog Lukáša Kopáča si môžete prečítať TU

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Tomáš Pilz
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…