Orbánov prejav v parlamente sprevádzal incident

21. 10. 2019 16:31

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v pondelok v Budapešti vyhlásil, že je pripravený spolupracovať so všetkými starostami, primátormi a poslancami samospráv, ktorí získali mandát 13. októbra v komunálnych voľbách - vrátane opozičných - a dodal, že "vlasť nemôže byť v opozícii".

Orbánov prejav v parlamente sprevádzal incident
Foto: TASR
Popis: Viktor Orbán

Úvod jesennej schôdze parlamentu narušil menší incident, keď sa nezávislý poslanec Ákos Hadházy postavil pred rečnícky pult a počas Orbánovho prejavu držal v ruke protivládne transparenty.

Podľa spravodajského servera InfoStart.hu premiér naznačil predsedovi zákonodarného zboru Lászlóovi Kövérovi, že ho transparenty nevyrušujú a pokračoval v prejave.

Jeden z transparentov s nápisom "Stop korupcii! Stop propagande!" sa však Orbán potom pokúsil vytrhnúť z Hadházyho rúk, avšak neúspešne.

Predseda vlády vo svojom vystúpení ocenil vysokú účasť voličov v komunálnych voľbách. Poznamenal, že polovicu voličských hlasov získal vládny blok Fidesz-KDNP, čo podľa jeho slov znamená, že blok pokračuje vo svojej práci.

Zdôraznil, že maďarská demokracia je silná a je schopná slúžiť záujmom ľudí. Orbán vyzval Maďarov, aby smelo kupovali štátne dlhopisy v záujme dosiahnutia cieľov týkajúcich sa štátneho dlhu.

K otázke migrácie poznamenal, že budúcu Európsku komisiu (EK) bude viesť politička, ktorá koná správne kroky v otázke prisťahovalectva (dezignovaná predsedníčka EK Ursula von der Leyenová).

Premiér zároveň kritizoval Brusel za spomalenie procesu integrácie Balkánu. Na prejav ministerského predsedu reagovali predsedovia frakcií opozičných strán.

Expremiér a predseda Demokratickej koalície (DK) Ferenc Gyurcsány pripomenul, že v mestách s vyše 10.000 obyvateľmi získalo mandát viac opozičných kandidátov než kandidátov Fideszu-KDNP, čo podľa Gyurcsánya môže byť prelomovým momentom.

Timea Szabóová zo strany Dialóg (Párbeszéd) okrem iného v súvislosti s víťazstvom spoločného kandidáta ľavice Gergelya Karácsonya v boji o kreslo budapeštianskeho starostu zdôraznila, že Budapešťania jasne odmietli vydieranie kabinetu, ktorý naznačoval, že hlavné mesto dostane finančné zdroje iba vtedy, ak opäť vyhrá kandidát podporovaný Fideszom - doterajší starosta István Tarlós.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Súd vytýčil termín zasadnutia v prípade vraždy Kuciaka. Týka sa tohto kvarteta, Andruskó počká

10:14 Súd vytýčil termín zasadnutia v prípade vraždy Kuciaka. Týka sa tohto kvarteta, Andruskó počká

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku vytýčil termín zasadnutia v prípade vraždy investigatívne…