Orbánov Fidesz nebude mať podpredsedu v EPP

18. 11. 2019 19:35

Maďarská vládna strana Fidesz prišla o možnosť uchádzať sa o post podpredsedu Európskej ľudovej strany (EPP), ktorá si bude voliť nové vedenie na zjazde 20. a 21. novembra v Záhrebe. Fidesz, ktorý má od 20. marca pozastavené členstvo v EPP, mal od roku 2015 doposiaľ jedného podpredsedu, uviedol spravodajský server Index.hu.

Orbánov Fidesz nebude mať podpredsedu v EPP
Foto: TASR
Popis: Viktor Orbán
reklama

Server zdôrazňuje, že Fidesz, a ani jeho predseda a maďarský premiér Viktor Orbán, sa na zjazde EPP nezúčastnia. Fidesz nemôže hlasovať či nominovať.

Podpredsedníčkou EPP bola doposiaľ europoslankyňa a podpredsedníčka Fideszu Kinga Gálová.

Za nového predsedu európskych ľudovcov kandiduje dosluhujúci predseda Európskej rady Donald Tusk a za jedného z podpredsedov kandiduje aj slovenský europoslanec Ivan Štefanec (KDH), šéf slovenskej delegácie EPP v Európskom parlamente (EP).

Na pozície desiatich podpredsedov tejto najväčšej európskej politickej rodiny kandiduje 12 záujemcov, z toho deväť mužov a tri ženy - David McAllister (Nemecko), Helen McEnteeová (Írsko), Siegfried Murešan (Rumunsko), Averof Neofytou (Cyprus), Petteri Orpo (Fínsko), Franck Proust (Francúzsko), Paulo Rangel (Portugalsko), Ivan Štefanec (Slovensko), Antonio Tajani (Taliansko), Esther De Langeová (Holandsko), Marija Gabrielová (Bulharsko) a Johannes Hahn (Rakúsko).

Orbán v júli vyhlásil, že členstvo Fideszu v EPP je stále otvorené. "Zatiaľ musíme počkať, aby sa vyjasnil obraz, aby európski ľudovci rozhodli, kam chcú smerovať. To sa uvidí na jesennom zjazde EPP," povedal vtedy premiér.

K pozastaveniu členstva Fideszu v EPP došlo 20. marca v reakcii na bilbordovú kampaň maďarskej vlády namierenú proti predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi a americkému finančníkovi maďarského pôvodu Georgeovi Sorosovi ako údajným podporovateľom nezákonnej migrácie.

Bruselské zdroje koncom októbra uviedli, že do zjazdu určite nerozhodnú o osude Fideszu a príslušnú správu dovtedy nebude mať ani monitorovací výbor európskych ľudovcov.

O členstve maďarskej vládnej strany nebudú rozhodovať ani delegáti zjazdu v Záhrebe, pripomenulo internetové vydanie týždenníka Heti Világgazdaság.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…