Orbán si posilnil právomoci. Maďarský parlament schválil vláde v čase stavu núdze prijímať mimoriadne opatrenia

30. 3. 2020 19:34

Maďarský parlament schválil v pondelok hlasmi poslancov vládneho bloku Fidesz-KDNP zákon o ochrane proti šíreniu nového druhu koronavírusu, ktorý v čase stavu núdze umožňuje vláde prijímať mimoriadne opatrenia v záujme ochrany zdravia obyvateľstva, právnej istoty a stability hospodárstva, informovala agentúra MTI. Opozičné strany kritizovali neúmerné posilnenie právomocí vlády a požadovali zakomponovať do neho časové obmedzenie, čo sa však nestalo.

Orbán si posilnil právomoci. Maďarský parlament schválil vláde v čase stavu núdze prijímať mimoriadne opatrenia
Foto: TASR
Popis: Maďarský premiér Viktor Orbán (vľavo) a poslanec vládnej strany Fidesz Lajos Kósa počas zasadnutia parlamentu v Budapešti
reklama

Za návrh ministerky spravodlivosti Judit Vargovej v skrátenom legislatívnom konaní hlasovalo 137 poslancov a 53 bolo proti.

Zákon rieši pravidlá súvisiace so stavom núdze vyhláseným pre hrozbu nového koronavírusu SARS-CoV-2.

Vláda v zmysle tohto zákona môže okrem iných opatrení nariadiť pozastavenie uplatnenia jednotlivých zákonov, môže konať odlišne od právnych ustanovení a môže prijímať ďalšie mimoriadne opatrenia.

Túto právomoc - v potrebnej a primeranej miere - môže vláda uplatňovať v rámci prevencie, potláčania a likvidácie tejto epidémie.

Zákonom parlament posunul na vládu právomoc predĺženia stavu núdze až do zániku epidémie.

Zákonodarný zbor môže túto právomoc vláde odňať pred ukončením stavu núdze. Právna norma umožňuje aj to, aby doterajšie nariadenia vlády týkajúce sa epidémie mohli zostať aj naďalej v platnosti.

Podľa spravodajského servera Infostart.hu zákon v čase stavu núdze otvára vláde dvere k vládnutiu prostredníctvom dekrétov.

Opozičné strany Maďarská socialistická strana (MSZP), Dialóg (Párbeszéd), Jobbik, Demokratická koalícia (DK), LMP a Momentum na spoločnej tlačovej konferencii pred hlasovaním v pondelok vyhlásili, že by zákon podporili iba v prípade, ak by do neho bolo zakomponované časové obmedzenie.

V rozprave k návrhu zdôrazňovali, že tento zákon podľa ich názoru nie je vôbec potrebný.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…