Orbán sa stretne s Weberom. Schôdzka bude neverejná

11. 3. 2019 10:55

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán prijme predsedu frakcie Európskej ľudovej strany (EPP) v Európskom parlamente (EP) a lídra EPP v blížiacich sa voľbách do EP Manfreda Webera v utorok v Budapešti. Podľa agentúry MTI o tom informoval premiérov hovorca Bertalan Havasi.

Orbán sa stretne s Weberom. Schôdzka bude neverejná
Foto: TASR
Popis: Viktor Orbán
reklama

Weber záujem stretnúť sa s Orbánom s cieľom odvrátiť rozkol v ich konzervatívnej parlamentnej skupine avizoval v nedeľu pre nemecký denník Die Welt. Havasi uviedol, že schôdzka bude neverejná a že o výsledkoch rokovania budú informovať účastníci dodatočne na základe vzájomnej dohody.

Trinásť z 56 členských strán EPP žiada vylúčenie Orbánovej strany Fidesz z tejto najväčšej európskej politickej skupiny alebo pozastavenie jej členstva vzhľadom na krajne nacionalistické a euroskeptické postoje, pripomenuli v nedeľu agentúry DPA a AFP.

"V najbližších dňoch sa budem snažiť o osobný rozhovor s Viktorom Orbánom v Budapešti, pretože sa chcem pokúsiť objasniť mu, že sa v súčasnosti nachádza na ceste odchodu z EPP," povedal Weber. Nemecký kresťanskodemokratický politik dodal, že v spore s maďarskou vládnucou stranou nejde ani o konflikt medzi východnými a západnými štátmi EÚ, "ani o migračnú politiku, ako to niektorí tvrdia, ale o to, aké hodnoty EPP a EÚ predstavujú".

Ostrú kritiku vyvolala v poslednom čase plagátová kampaň maďarskej vlády namierená proti predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi a americkému finančníkovi maďarského pôvodu Georgeovi Sorosovi ako údajným podporovateľom nezákonnej migrácie.

Členovia EPP majú diskutovať o budúcnosti Fideszu v tejto skupine na stretnutí 20. marca.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Vláda zakladá fond vzájomnej pomoci. Prispievať budú koaliční politici aj podnikatelia

12:28 Vláda zakladá fond vzájomnej pomoci. Prispievať budú koaliční politici aj podnikatelia

Vláda zakladá na Úrade vlády SR fond vzájomnej pomoci, ktorým sa bude snažiť riešiť individuálne pro…