Orbán: Záujmy Maďarov u našich susedov by mali presadzovať maďarské strany

15. 11. 2019 13:31

Záujmy Maďarov žijúcich v krajinách Karpatského oblúka by mali presadzovať čisto maďarské strany. Na XVIII. plenárnom zasadnutí Stálej maďarskej konferencie (MÁÉRT) v Budapešti to v piatok vyhlásil predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Orbán: Záujmy Maďarov u našich susedov by mali presadzovať maďarské strany
Foto: TASR
Popis: Predseda FIDESZ-u Viktor Orbán (vľavo) a Pál Csáky 23. mája 2009 v Ostrihome na spoločnom mítingu kampane volieb do Európskeho parlamentu.
reklama

Premiér sa v otváracom prejave schôdzky venoval nutnosti existencie maďarských etnických strán, rozvoju regiónov okolitých krajín, v ktorých žije maďarská menšina, ale aj ochrane a zachovaniu identity maďarských spoločenstiev.

Uviedol to premiérov hovorca Bertalan Havasi, ktorého citovala agentúra MTI.

Predseda maďarskej vlády podotkol, že po diskusiách a pokusoch z uplynulých rokov sa jednoznačne preukázalo, že záujmy Maďarov v susedných krajinách dokážu patrične presadzovať iba etnicky čisté strany, a nie strany zmiešané.

Orbán v mene svojej vlády ubezpečil prítomných predstaviteľov organizácií zahraničných Maďarov, že môžu rátať s podporou.

Zdôraznil, že okrem politickej spolupráce maďarský kabinet venuje čoraz väčšiu pozornosť programom rozvoja oblastí okolitých krajín, v ktorých žijú Maďari.

Tieto programy budú podľa jeho slov prospešné pre Maďarsko aj pre dané štáty, pre ich väčšinové obyvateľstvo i pre maďarskú menšinu.

"Našich susedov musíme presvedčiť, že národné a hospodárske posilnenie Maďarska nie je pre nich hrozbou, ale práve naopak, možnosť aj pre ich rozvoj a pre posilnenie významu strednej Európy v rámci Európskej únie," zdôraznil premiér.

Maďarsko-maďarský summit MÁÉRT vznikol 20. februára 1999. Vláda premiéra Ferenca Gyurcsánya prerušila v roku 2004 sériu jeho zasadnutí a hľadala iné formy konzultácií maďarskej vlády s organizáciami zahraničných Maďarov.

Konferencia MÁÉRT napokon po šesťročnej pauze pokračuje zasadaniami od roku 2010. Jej členom zo Slovenska je Strana maďarskej komunity (SMK), nie však slovensko-maďarská strana Most-Híd.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO V kauze vraždy Kuciaka dnes vypovedajú psychologička aj IT znalec.  Budú sa vysvetľovať milióny riadkov od operátorov

9:30 VIDEO V kauze vraždy Kuciaka dnes vypovedajú psychologička aj IT znalec. Budú sa vysvetľovať milióny riadkov od operátorov

V kauze vraždy novinára Jána Kuciaka budú dnes pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v …