Opozičníci chcú hmotnú zodpovednosť politikov. Hlavne, že ste majetok prepísali na manželku, reagoval Danko na Matoviča

23. 2. 2020 15:51

Predstavitelia opozičných parlamentných strán sa zhodli na nutnosti hmotnej zodpovednosti politikov a kritizovali súčasnú vládnu koalíciu, že ju nepresadila. Predseda koaličného Mosta-Híd Béla Bugár sa bráni tým, že to zastavil Smer-SD. Uviedli to v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Diskutovali v nej predsedovia všetkých súčasných parlamentných strán s výnimkou Smeru-SD. Líder kandidátky Smeru-SD Peter Pellegrini ani jeho predseda Robert Fico sa pre zdravotné problémy nezúčastnili.

Opozičníci chcú hmotnú zodpovednosť politikov. Hlavne, že ste majetok prepísali na manželku, reagoval Danko na Matoviča
Foto: TASR
Popis: Zľava Igor Matovič a Andrej Danko na archívnej snímke.
reklama

Hmotná zodpovednosť politikov

Predsedovia opozičných strán a hnutí OĽaNO, SaS, Sme rodina a ĽSNS sa zhodli, že ak budú po februárových parlamentných voľbách v koalícii, chcú zaviesť hmotnú zodpovednosť politikov. Richard Sulík (SaS) doplnil, že nástroje na kontrolu majetku a trestania politikov už existujú v Trestnom zákone.

Béla Bugár (Most-Híd) uviedol, že hmotnú zodpovednosť navrhovala ešte exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, avšak Smer-SD nesúhlasil s konkrétnou podobou zákona. Andrej Danko (SNS) kritizoval Igora Matoviča (OĽaNO), že hovorí o hmotnej zodpovednosti politikov, keď svoj majetok prepísal na manželku. K samotnému návrhu sa nevyjadril.

Mimoriadna schôdza parlamentu

Otvorenie mimoriadnej schôdze parlamentu kritizovali Richard Sulík a Boris Kollár (Sme rodina), ktorí pripomenuli, že aby bola otvorená, musia hroziť štátu závažné hospodárske škody, čo podľa nich nemá byť tento prípad. Kollár uviedol, že jeho strana navrhovala 13. dôchodok v tomto volebnom období dvakrát a nikto z koalície zaň nezahlasoval.

V prípade, že dôjde k hlasovaniu, podľa Kollára budú jeho poslanci hlasovať za. Bugár považuje kritiku Roberta Fica, že schôdzu nepodporil, za nedostatok energie na jeho strane. „Nikdy sme tak krátko pred voľbami nezvolali schôdzu. Tieto návrhy sú neadresné a nesystémové,“ doplnil.

Ekonomická situácia Slovenska je dobrá

Andrej Danko považuje súčasnú ekonomickú situáciu Slovenska za dobrú a preto so sociálnymi opatreniami nevidí problém. „Je konečne čas sa o úspech štátu podeliť s dôchodcami,“ uviedol. Dodal, že sa Slovensko bude musieť tak či tak zadlžiť. Myslí si však, že opatrenia neprejdú kvôli hnutiu Sme rodina a dodal, že to prezidentka Zuzana Čaputová aj tak nepodpíše.

Politická kultúra

V oblasti politickej kultúry bude pre ďalší parlament podľa Danka výzvou zlepšiť politický dialóg a prijať lepší zákon o politických stranách. Sulík skonštatoval, že politická kultúra je nízka. Na adresu obštrukcie skupiny okolo poslanca Miroslava Beblavého (nezaradený) povedal predseda ĽSNS Marian Kotleba, že išlo o sabotáž.

Bugár ju komentoval slovom "suterén". Kollár skonštatoval, že jeho poslanci nerobili v parlamente nikdy žiadne "teátra". Matovič na margo svojich minulých výstupov zdôraznil, že vždy boli za účelom dobrej veci.

Povolebná spolupráca

Z povolebnej spolupráce vylúčili zástupcovia OĽaNO a SaS strany Smer-SD, SNS a ĽSNS. So Smerom-SD a ĽSNS nechce spolupracovať ani Most-Híd a Sme rodina. SNS odmieta ĽSNS. Kotlebova strana chce povolebnú spoluprácu rozoberať až po voľbách, sadne si s každou stranou.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Analytik: Máme byť pripravení na biologické vojny a riešime rúška! Štát nechránil ľudské životy. A Únia? Taliansko hodila cez palubu

0:55 Analytik: Máme byť pripravení na biologické vojny a riešime rúška! Štát nechránil ľudské životy. A Únia? Taliansko hodila cez palubu

Dlhé roky vypracúval bezpečnostné stratégie ochrany najvyšších ústavných činiteľov. Osobne ručil a…