Opozičná strana Sloboda a Solidarita tvrdí, že chce, aby ľudia platili za elektrinu menej, no minister hospodárstva Žiga je proti

22. 10. 2018 20:00

Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) chce, aby ľudia platili za elektrinu menej, minister hospodárstva SR Peter Žiga (Smer-SD) je proti. Uviedli to na brífingu poslanci Národnej rady SR Jana Kiššová a Karol Galek. Cieľom opatrení SaS podľa Galeka je, aby priemerná domácnosť v SR ušetrila v cenách elektriny asi 80 eur.

Opozičná strana Sloboda a Solidarita tvrdí, že chce, aby ľudia platili za elektrinu menej, no minister hospodárstva  Žiga  je proti
Foto: df
Popis: Podpredsedníčka SaS a predsedníčka Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Jana Kiššová

"V súčasnosti cena elektriny na trhoch rastie, ale my v strane SaS chceme ochrániť všetky slovenské domácnosti a podnikateľov od prudkého nárastu cien za elektrinu. Preto predkladáme na aktuálnu schôdzu balíček troch konkrétnych opatrení, ktoré by vedeli nárast cien elektriny buď zmierniť, alebo dokonca vynulovať," uviedla Kiššová.

Prvým opatrením je podľa nej zisk v štátnej firme Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS), ktorá má ročný zisk do 80 miliónov eur. "Navrhujeme, aby štátny SEPS mal povinnosť vykázaný zisk použiť na zníženie cien elektriny," priblížila.

Druhým opatrením je podľa Galeka povinnosť zverejnenia štruktúry regulovaných cien vodárenských spoločností, distribučných a teplárenských spoločností, u ktorých nemajú a nebudú mať občania a firmy možnosť výberu.

Tretím opatrením SaS je podľa neho zrušenie nariadenia o ťažbe uhlia v tzv. všeobecnom hospodárskom záujme. "Toto je nielen ekonomickým, ale aj ekologickým nezmyslom. Sama vláda tvrdí, že ide o sociálne dotácie," dodal.

"Minister Žiga nám však odkázal, že jeho naše návrhy nezaujímajú a iba ho otravujeme a pripravujeme o čas. My by sme mu však chceli odkázať, že tu nejde vôbec o nás, ale o všetky domácnosti a podniky, ktoré by mohli za elektrinu platiť menej. V ich záujme budeme aj naďalej presadzovať vylúčenie politických zásahov do cien energií a predkladať také návrhy, aby priemerná domácnosť ročne ušetrila aspoň 80 eur a sama sa mohla rozhodnúť, ako takto ušetrené peniaze použije," doplnil Galek.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Plňte príkazy! Pod stôl! VIDEO z EÚ spustilo lavínu: To Bruselu podporu nezdvihne

0:05 Plňte príkazy! Pod stôl! VIDEO z EÚ spustilo lavínu: To Bruselu podporu nezdvihne

Záznam rokovania z europarlamentu o vlajočkách, ktoré predseda zakázal, vzbudil ohlas. Predsedajúca …