Opozícii to nevyšlo: Pellegrini ostáva premiérom, takto dopadlo hlasovanie

17. 9. 2019 9:41

Peter Pellegrini (Smer-SD) zostáva predsedom slovenskej vlády. Opozícii sa nepodarilo získať dostatok hlasov na jeho odvolanie z funkcie.

Opozícii to nevyšlo: Pellegrini ostáva premiérom, takto dopadlo hlasovanie
Foto: TASR
Popis: Peter Pellegrini
reklama

Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili v piatok (13.9) pred polnocou diskusiu k návrhu na vyslovenie nedôvery premiérovi Petrovi Pellegrinimu (Smer-SD). Debata trvala takmer 11 hodín.

V závere dňa bolo v pléne minimum poslancov. Hlasovanie o odvolaní premiéra bolo na programe dnes o 9.00 h ráno.

Za odvolanie premiéra hlasovalo v pléne v utorok 62 poslancov, proti bolo 66, zdržali sa traja. Hlasovaním o dôvere premiérovi ukončili poslanci mimoriadnu 50. schôdzu NR SR.

V pléne ešte v piatok ako prvý vystúpil líder hnutia OĽaNO Igor Matovič, ktorý odôvodňoval iniciovanie schôdze takmer dve hodiny.

V závere svojho vystúpenia povedal, že pôvodne chcel rečniť nanajvýš 15 minút. 

Neskôr na sociálnej sieti Matovič zverejnil video svojej úvodnej reči v pléne a v texte, ktorým ho uviedol pripomenul, že to dal "bez papiera". 

"Dlhé, viem. Ale bez papiera a od srdca. Z lásky ku Slovensku a aj k tomu najslabšiemu človeku, ktorého na Slovensku máme - či už ma volil, alebo nie - lebo aj on túži po spravodlivosti, pred ktorou si budeme všetci rovní."

Premiér Peter Pellegrini sedel v rokovacej sále väčšinu času, reagoval na viaceré vystúpenia a faktické poznámky poslancov.

Na začiatku svojho podstatne kratšieho vystúpenia Pellegrini zdôraznil, že rovnako si pripravené papiere nevzal "Budem bojovať rovnakými zbraňami akými bojujete vy, pán poslanec a tiež som si papiere, ktoré som mal na vás nachystané nechal na pullte, " adresoval svoje prvé vety práve Matovičovi.
 
K návrhu navrhovateľa (teda Matoviča - pozn. red.)  na zvolanie mimoriadnej schôdze povedal Pellegrini okrem iného aj toto: "Ten návrh, ktorý ste predložili je naozaj smiešny. A najsmiešnejšie na tom je, že mňa, ktorý v živote Kočnera nevidel, ani nestretol, ani si s ním nepísal, ani s ním nerobil kšeft, ide odvolávať Kočnerov gang. Ľudia, ktorí a s ním reálne sa stretávali. Ľudia, ktorí s ním dohadovali kšefty. Ľudia, ktorí sa s ním kamarátili a pravidelne sa stretávali. Prepáčte, ale toto je už naozaj cez hranu." 
 

Opozíca o kreslo chcela pripraviť Pellegriniho preto, že nenavrhol odvolať Moniku Jankovskú (Smer-SD) z postu štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti po tom, ako sa objavili informácie o jej údajnej komunikácii s Marianom Kočnerom, obvineným z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Žitný: Ak Matovič trvá na Lipšicovi ako šéfovi prokuratúry, je tam zlý úmysel. Ficova kariéra skončila stratou pozície premiéra

1:10 Žitný: Ak Matovič trvá na Lipšicovi ako šéfovi prokuratúry, je tam zlý úmysel. Ficova kariéra skončila stratou pozície premiéra

"Ale vôbec im nejde o transparentného prokurátora! Táto zmena, tak ako ju navrhujú, tak je to politi…