Opozícia sa necíti byť zodpovedná za voľbu kandidátov na ÚS. Je to naša spoločná zodpovednosť, kontruje podpredseda Mosta

7. 4. 2019 17:30

Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Opozícia sa necíti byť zodpovedná za voľbu kandidátov na ÚS. Je to naša spoločná zodpovednosť, kontruje podpredseda Mosta
Foto: TASR
Popis: Ábel Ravasz

Ústavný súd SR by mohol byť kompletný a funkčný do dvoch až troch mesiacov. Vie si to predstaviť podpredseda poslaneckého klubu vládneho Smeru-SD Miroslav Číž. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

"Máme šancu, že na májovej schôdzi, pokiaľ ten proces pôjde tak, ako pôjde, pretože, zdá sa, že základné politické dohody sa podarilo dosiahnuť, takže sa dá predpokladať, doplnenie ďalších sudcov bude plynulé," povedal Číž.

Proces výberu kandidátov na ústavných sudcov pritom označil za "vcelku uspokojivý".

Zdôraznil, že obdobne zdĺhavé, náročné a vážne boli procesy pri voľbách už v minulosti, a to nielen na Slovensku a netrvali mesiac.

Podľa neho sa nečakalo, že všetkých 18 kandidátov na ústavných sudcov bude zvolených hneď.

"Pokiaľ bude prezident konať, tak máme ústavný súd, ktorý môže rozhodovať plnohodnotne o každých veciach, keďže bude funkčné plénum," skonštatoval na margo zvolenia doterajšieho počtu kandidátov.

Opačného názoru je však opozícia, podľa ktorej nemá byť voľba kandidátov na ústavných sudcov politickým zápasom.

Ústavný súd sa podľa opozičných strán nemá sprivatizovať, ale má zastupovať všetkých ľudí v krajine.

"Z tohto miesta vás vyzývam k rokovaniu pred ďalšou voľbou, aby ste s nami rokovali o menách," vyzval podpredseda strany SaS Ľubomír Galko.

Zároveň apeluje na koalíciu, aby v treťom kole podporila aj kandidátov, ktorí získali dôveru opozície, a aby k voľbe pristupovala nadstranícky.

"Sme pripravení rokovať tak, aby sme v tretej voľbe ten počet kandidátov doplnili tak, aby ústavný súd nebol jednofarebný a zastupoval záujmy všetkých občanov na Slovensku," poznamenal Galko s tým, že zodpovednosť za súčasne navolený počet kandidátov necíti.

Na vyváženosť a nadstraníckosť upozorňuje aj predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová.

"Nejde o to, aby boli ústavní sudcovia koaliční alebo opoziční. Nám ide o to, aby na ústavnom súde boli ľudia, ktorí v prvom rade rešpektujú zákon. Sú tu pre všetkých ľudí," skonštatovala Remišová s tým, že snaha o spoločné rokovania z ich hnutia bola.

Za fakt, že sa stále nepodarilo navoliť všetkých kandidátov, sa necíti zodpovedná. "My sme si svoju ústavnú povinnosť splnili," doplnila.

Spolupráci sa nebráni ani koaličný Most-Híd.

"Našej strane sa dá vyčítať všeličo, ale to, že by sme nevedeli, ako spolupracovať, nie. Spolupráca nie je ale to, že ja ti poviem, čo máš robiť. Ak si to urobil, tak spolupracuješ, ak si to neurobil, tak nespolupracuješ," povedal splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity a podpredseda strany Most-Híd Ábel Ravasz.

Spoluprácu a dohody v politike podporuje, ale nemalo by to byť kapituláciou alebo podmieňované ultimatívnymi vyjadreniami. Takéto formulovanie ponuky na rokovania opozícia odmieta.

Ravasz však v súvislosti s voľbou hovorí o spoločnej zodpovednosti. "Je to naša spoločná zodpovednosť. Takže potrebujeme seriózny prístup, zodpovedný prístup k tejto veci a zvoliť tých kandidátov čo najskôr," doplnil. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Aj Danko? So Zsuzsovou si vraj dohadoval stretnutie. Opozičné strany ho vyzvali na odstúpenie

20:28 Aj Danko? So Zsuzsovou si vraj dohadoval stretnutie. Opozičné strany ho vyzvali na odstúpenie

Predseda Národnej rady SR a SNS Andrej Danko telefonoval v minulosti s Alenou Zsuzsovou, ktorá je v …