Opozícia robí okolo nákupov pre armádu neodborné 'teátro', myslí si Danko. Nedáme vám bianko šek, vy ste vybrali generálov, ktorí tomu rozumejú, nedal sa Kollár

11. 2. 2018 17:00

SNS je na ministerstve obrany činná a pracuje efektívne, povedal šéf SNS a predseda parlamentu Andrej Danko v relácii TA3 V politike. Opozícia podľa neho robí okolo nákupov týkajúcich sa armády neodborné 'teátro'. Boris Kollár (predseda Sme rodina) mu oponoval, že opozícii prekáža utajenie a nedá SNS bianko šek. Minister obrany SR Peter Gajdoš (SNS) v približne rovnakom čase v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 vyhlásil, že cieľom Ministerstva obrany (MO) SR je zabezpečiť obranu SR a bezpečnosť Slovákov. Zároveň podotkol, že nákupy v obrane sú transparentné a dôveryhodné. Exminister obrany Ľubomír Galko (SaS) ho odbil s tým, že v prípade medzinárodnej súťaže alebo odtajnenej analýzy, mohli byť možno tie isté vozidlá o desať percent lacnejšie.

Opozícia robí okolo nákupov pre armádu neodborné 'teátro', myslí si Danko. Nedáme vám bianko šek, vy ste vybrali generálov, ktorí tomu rozumejú, nedal sa Kollár
Foto: ta3.com
Popis: Predseda SNS Andrej Danko (vľavo) a predseda Sme rodina Boris Kollár (vpravo) v relácii V politike
reklama

Predseda parlamentu Andrej Danko uviedol, že opozícia vo svojej kritike nie je konštruktívna, argumentuje informáciami z internetu. Armáda je podľa neho v žalostnom stave a roky sa do nej neinvestovalo tak, ako by potrebovala. Voči iniciatíve zvolať mimoriadnu schôdzu k nákupom v armáde však nemá negatívne pocity.

„Pretože minister obrany Peter Gajdoš (SNS) vysvetlil procesy jasne a zrozumiteľne. A okrem iného sme ešte nič nekúpili,“ uviedol Danko. Stále si stojí za svojím, že je lepšie uzavrieť kontrakt "štát so štátom“. Povedal to v súvislosti s Fínmi a nákupmi v armáde. Tento partner je podľa neho transparentný, tak nevie, v čom je problém. Okrem iného sa do tejto veci zapojí aj slovenský zbrojársky priemysel, pripomenul. Slovensko a Fínsko robí podľa neho spoločný vývoj vozidla.

Kollár: Rozpočet z internetu je tiež paškvil?

„Keď si vytiahnem z internetu rozpočet, je to paškvil?“ reagoval šéf Sme rodina Boris Kollár a pripomenul, že dvaja ministri zo SNS sú odsúdení na osem a dvanásť rokov. „Nákupy sa mali tendrovať,“ vysvetlil mu kritiku z radov opozície Kollár s tým, že sa to nestalo. Reči o spoločnom vývoji vozidla sú podľa neho len zásterkou, cez ktorú sa obišla otvorená súťaž. „Osobne nemám problém s Fínmi ani s prácou pre slovenský priemysel. Tŕňom v oku je ten 'parazól' utajenia,“ vysvetlil Kollár s tým, že inak by si politici k tejto veci nemuseli hľadať informácie po weboch. „Nedáme SNS bianko šek, lebo vy ste vybrali generálov, ktorí tomu rozumejú,“ odkázal Kollár.

Mgr. Boris Kollár

  • SME RODINA - Boris Kollár
  • predseda Národnej rady

Danko sa ohradil. Kollár podľa neho žije životom bohéma a nebol na vojne tak ako on. „Chceli ste si uľahčiť život, žijete si ako bohém a ak nemáte argumenty, rovnako ako iní opoziční poslanci sem šplechnete tvrdenia o transparentnosti a pritom vás spájajú s mafiánskym prostredím,“ povedal Danko. „Vaše útoky sa ma nedotknú, lebo s nimi začínate vždy, keď vám dôjdu relevantné argumenty,“ odpovedal Kollár.

Šéf SNS konštatoval, že to, čo vravel podpredseda Sme rodina Milan Krajniak, je absolútna neznalosť a môže Kollárovi dať tri strany nezmyslov, ktoré prezentovali, Krajniak však má dvere otvorené. V opozícii podľa Danka však nie je priestor na odbornú debatu, rozprávajú len demagógie.

Predseda Sme rodina k tomu podotkol, že výroba vozidiel s Fínmi prinesie prácu 50, nie 4 000 ľuďom, a jediným problémom je utajenosť, hoci v Čechách to išlo aj bez nej. Danko opáčil, že v ČR za to pár ľudí „sedí“ a výroba obojživelných vozidiel je šancou na zachovanie pracovných miest a zvýšenie ich počtu o 150 miest.

Danko a Kollár debatovali aj o stanovení pevného veku odchodu do dôchodku. Tejto myšlienke je naklonený. S nastolením tejto témy súhlasí aj Kollár, takisto je za diskusiu o stropovaní a aj o téme preddôchodku. „Ak je návrh dobrý, nemáme problém ho podporiť,“ povedal šéf Sme rodina s tým, že sa týka aj návrhov zo strany kotlebovcov.

Opäť koalícii vyčítal, „že im kradne návrhy tak, ako to bolo aj s exekučnou amnestiou“. Danko mu odpovedal, že opozičné návrhy sú neodborné a často majú malý rozsah . „A čo sa týka exekučnej amnestie, koalícia tomu dala správny smer,“ dodal ironicky s tým, „že je úžasné robiť politiku v opozícii.“ „Mohla tam byť aj SNS, vy ste sa hrabali do vlády,“ reagoval Kollár.

Galko: Zverejnite analýzu, veď je ako Columbova žena

„Nešiel som do politiky, aby som zbohatol. Ak by mi niekto ponúkol, že by som mal ísť pre biznis robiť ministra obrany, tak nie. Ako bývalý trojhviezdičkový generál som prijal túto šancu na budovanie Ozbrojených síl SR v zmysle programového vyhlásenia vlády,“ povedal Gajdoš s tým, že jeho cieľom je na základe strategických dokumentov zabezpečiť obranu SR a bezpečnosť Slovákov. „Nechcem a nebudem hazardovať s dôveryhodnosťou občanov SR,“ doplnil.

Minister obrany reagoval aj na situáciu týkajúcu sa modernizácie armády, ktorej sa v piatok (9. 2.) venovala mimoriadna schôdza NR SR. „Žiadne tendre sme nevyhlásili, riešime záležitosti vývoja a výskumu. V prípade vozidiel 8x8 je to vývoj a výskum v zmysle transparentného riešenia problému,“ povedal minister.

Spoluprácu s fínskou spoločnosťou Patria, ktorá vyrába obrnené vozidlá, považuje Gajdoš za transparentnú. Poslanec NR SR a bývalý minister obrany Ľubomír Galko (SaS) uviedol v nedeľňajšej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12, že rezort obrany je historicky poznačený netransparentnosťou. Zároveň vyzval ministra obrany Petra Gajdoša (SNS), aby odtajnil analýzu spôsobu modernizácie slovenskej armády.

„Trvám na tom, aby ste zverejnili analýzu. Dajú sa tam začierniť informácie, ktoré majú zostať utajované a nie je ich veľa. Pokiaľ si vieme dohľadať na internete informácie o modernizácii strategickej ruskej ponorky alebo o tom, akú výzbroj majú obrnené vozidlá britskej alebo nemeckej armády, nehrajme sa na Slovensku na utajovanie,“ povedal exminister obrany. Nákupy vojenskej techniky podľa neho poznačia charakter Ozbrojených síl SR na dlhé obdobie. Gajdoš sa ohradil voči útokom, že rezort obrany postupuje v tomto smere netransparentne. „Zverejňujeme všetko, čo je v zmysle dodržiavania zákona o ochrane utajovaných skutočností možné zverejniť,“ povedal šéf rezortu obrany. Zdôraznil, že víta každý záujem o obranu krajiny a je pripravený v tejto súvislosti diskutovať.

Galko poznamenal, že Gajdoša nikdy neobvinil z korupcie. „Na druhej strane, ak vy budete naďalej tvrdošijne presadzovať utajený typ obstarávania, podozrenia budú narastať,“ poznamenal. Analýzu, ktorá celý projekt spustila, nazval Columbovou ženou (o žene detektíva Columba sa v seriáli hovorí, nikdy ju však neukázali). „Ja som v týchto dňoch dostal informáciu, že analýza bola účelovo spracovaná tak, aby mohli byť vybraté tieto fínske vozy. A údajne je taká nekvalitná, že s ňou pomaly ani nemôžete ísť von, lebo by vám ju odborníci z radov aj vládnej, aj mimovládnej bezpečnostnej komunity rozbili,“ naznačil Galko na margo debaty o obrnených vozidlách 8x8.

Exminister preto Gajdoša vyzval, aby analýzu odtajnil aspoň odborníkom. „Nespochybňujem fínske vozidlá, sú to kvalitné vozidlá. Spochybňujem ten proces,“ vysvetlil Galko s tým, že v prípade medzinárodnej súťaže, prípadne odtajnenej analýzy, mohli byť možno tie isté vozidlá o desať percent lacnejšie. Galko podotkol, že dodnes mu to tvrdenie nikto nevyvrátil. „Nechcem vám zasahovať do vášho systému riadenia dnešnej relácie, ale rád by som reagoval na niektoré záležitosti,“ vypýtal si slovo Gajdoš. Oponoval, že dodržiavanie zákonov je pre neho dôležité. Transparentnosť minister chápe v zmysle metodiky ÚVO a Ústava SR a platná legislatíva je preňho to najtransparentnejšie. Opakované zmienky o nemeckom vozidle Boxer aj poslancom Krajniakom považuje za druh lobingu. „Pre mňa dodržiavanie zákonov je norma, cez ktorú nejde vlak,“ priblížil minister obrany, pričom tým myslel zákon o ochrane utajovaných skutočností.

Pripomenul aj problémy, na ktoré Galko „prišiel“ na ministerstve obrany. „Bolo ich desať, ani jeden sa nepotvrdil,“ konštatoval Gajdoš a spýtal sa, či je to iba naháňanie zlých duchov. Upozornil tiež, že operačné požiadavky náčelníka štábu sú požiadavkami Ozbrojených síl SR a keď Boxer je o desať ton ťažší, tak už na začiatku nesplnil podmienky. Minister ozrejmil, že pôvodne zamýšľaná barterová spolupráca s Poliakmi sa nepodarila a tak sa najvhodnejšia javila Patria, pretože poľský transportér Rosomak je postavený na základe fínskej Patrie. Tú pred časom skúšali aj na Záhorí.

Gajdoš: Ešte nič nekupujeme, pokiaľ to nevyjde, využijeme iné možnosti

Moderátor upresnil, že Slovenská republika plánuje nakúpiť obrnené vozidlá 8x8 za vyše 400 miliónov eur a viacúčelové autá 4x4 za vyše 800 miliónov eur, pričom ani ministerskí úradníci nepoznajú špecifikácie vozidiel, čo by umožnilo porovnať ceny. Minister sa ohradil, že ide o úzky okruh odborníkov a všetko sa vykonalo transparentným spôsobom, návrh prešiel pripomienkovým konaním, bol predložený bezpečnostnej rade aj vláde. „Vzniklo uznesenie, ktoré ma zaväzuje dokončiť vojskové skúšky, kontrolné skúšky a predložiť závery na rokovanie vlády,“ zhrnul Gajdoš, pričom zdôraznil, že zatiaľ nič nekupujeme a pokiaľ nebude tento projekt úspešný, využijú ďalšie možnosti.

Minister obrany poznamenal, že chce rozpadajúci sa zbrojný priemysel postaviť na nohy. „Podpora rezortu obrany, aká je teraz, tu doteraz ešte nebola,“ povedal. V súvislosti s ďalšími modernizačnými projektmi minister Gajdoš odmietol tvrdenia, že by vedenie rezortu obrany chcelo akýmkoľvek spôsobom predlžovať závislosť od techniky sovietskej výroby. Podotkol, že ochrana a suverenita vzdušného priestoru SR sú zabezpečené. O budúcnosti nadzvukového riešenia sa uskutočňujú podľa jeho slov rokovania, pričom do úvahy už prichádza iba americké a švédske riešenie. 

„Je tu aj veľmi výrazná podpora opozície. Pán minister, nikdy ste nemali takú žičlivú opozíciu, čo sa týka modernizácie a navyšovania finančných prostriedkov. Napríklad strana SaS je v tomto veľmi konzistentná. Vieme, že Robert Fico ako premiér zmenil názor. On sa vojakom vysmieval, že nevedia pochodovať, že dá radšej peniaze na mlieko ako na zbrane, a pod tlakom okolností zmenil názor,“ argumentoval Galko.

Vytkol Gajdošovi, že popiera vlastné slová, čo sa týka dodržiavania zákona a zverejňovania analýzy, lebo priamo v diskusnej relácii časť analýzy zverejnil. „Už ste rozprávali podrobnosti o vozidle Patria, o Rosomakoch, o hmotnosti vozidla Boxer a tak ďalej. Keby sme tu boli dve hodiny, tak z vás vytiahneme možno tretinu analýzy,“ opáčil.

Podľa šéfa rezortu obrany nie sú pravdivé medializované informácie o zrušení medzinárodnej súťaže na 3D radary. „Ak dospejeme k záveru, že zrušíme použitý postup obstarávania 3D radarov, tak to bude po zvážení všetkých okolností a po dôslednom vyhodnotení udalostí, ktoré bezprostredne predchádzali prijatiu tohto rozhodnutia,“ povedal Gajdoš.

Galko poukázal aj na fakt, že rezort obrany doteraz neodpovedal Leteckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach na ponuku spolupráce v súvislosti so vzdušným priestorom. Podľa neho ak rezort túto spoluprácu odmieta, robí chybu. Gajdoš uviedol, že je to jedna z ďalších nepravdivých informácií a s univerzitou sa rozhodli spolupracovať, ale bližšie to špecifikovať nechcel.

Autor: rp, TASR

 

 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…