Opozícia pomenovala, kto je podľa nej kľúčový pri reforme justície

9. 12. 2019 17:59

Očista justície je potrebná a po voľbách na ňu treba vynaložiť všetku silu. V pondelok sa na tom zhodli zástupcovia strán SaS, OĽaNO, PS-Spolu a Za ľudí. Vládnu reformu prijatú v Národnej rade (NR) SR považujú za nebezpečnú. O výsledkoch stretnutia informovala hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková.

Opozícia pomenovala, kto je podľa nej kľúčový pri reforme justície
Foto: TASR
Popis: Ilustračné foto
reklama

"V prvom rade sme sa zhodli, že Súdna rada SR je kľúčový orgán pre reformu justície. Tiež je však dôležité, aby jej zloženie bolo rovnomerne vyvážené sudcami a nesudcami, ktorí budú volení podľa územnej príslušnosti," uviedol poslanec NR SR za SaS Alojz Baránik.

Vládne opatrenia považujú členovia opozície za nebezpečné. Tvrdia, že dávajú priestor, aby neboli vyšetrené všetky kauzy a potrestaní všetci vinníci. Nevyhnutné je podľa nich to, aby na Slovensku začala platiť spravodlivosť pre všetkých. Svrčeková dodala, že predstavitelia opozície sa dohodli na ďalšom stretnutí.

Poslanci NR SR vo štvrtok (5. 12.) schválili novelu zákona o sudcoch a prísediacich, ktorá zahŕňa opatrenia na tzv. očistenie justície. Vláda predložila právnu úpravu do parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní.

Novela okrem iného zavádza, že ak u sudcu alebo prokurátora nastanú dôvodné pochybnosti o tom, že spĺňa predpoklady a spôsobilosti, a môže tým byť vážne ohrozená dôveryhodnosť súdnictva alebo dobrá povesť súdnictva, možno mu dočasne pozastaviť funkciu.

Súčasťou legislatívnej úpravy je aj to, že hlasovanie Súdnej rady bude verejné.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Remišová: Blackout by zhoršil aj tak zlú ekonomickú situáciu, psychiku ľudí, a nič nevyriešil

21:59 Remišová: Blackout by zhoršil aj tak zlú ekonomickú situáciu, psychiku ľudí, a nič nevyriešil

Podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) nesúhlasí s návrho…