Opozícia chce odvolávať Fica

9. 2. 2017 13:05

Opozícia začína zbierať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR s návrhom na odvolanie premiéra Roberta Fica (Smer-SD) pre zmätky okolo cien energií. Informovali o tom dnes na spoločnej tlačovej besede opoziční poslanci za hnutie OĽaNO-NOVA Igor Matovič a Richard Vašečka a stranu SaS Jana Kiššová a Karol Galek. Návrh na zvolanie schôdze chcú podať podľa Matoviča "v najbližších dňoch".

Opozícia chce odvolávať Fica
Foto: TASR
Popis: šef OĽaNO Igor Matovič spolu s opozičnými poslancami

Na zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR je potrebných najmenej 30 podpisov poslancov. Po odovzdaní návrhu ju musí predseda parlamentu zvolať do siedmich dní.

 "Odvolávanie bude o tom, že Robert Fico odmietol vyvodiť zodpovednosť za politických nominantov a kryje ministra hospodárstva Petra Žigu (Smer-SD), za to, že Robert Fico bol sedem týždňov otočený chrbtom voči ľudom a zradil ich záujmy. O tomto bude odvolávanie. (Jozef) Holjenčík je už minulosť, ten nech skončí v base," vyhlásil Matovič.

SaS je presvedčená, že Fico má plnú politickú zodpovednosť za aktuálnu situáciu s cenami energií. Kiššová zdôraznila, že nestačí odchod predsedu regulačného úradu Jozefa Holjenčíka z jeho postu. To by podľa nej možno stačilo, ak by bol skutočne nezávislým štátnym úradníkom a chaos v energetike by bol len akýmsi technickým zlyhaním. "Sme presvedčení, že odvolanie Holjenčíka nestačí. Tento človek plnil príkazy Roberta Fica, plnil príkazy vydané z Úradu vlády a bol zjavne osobným chránencom Roberta Fica, ktorý je za situáciu plne zodpovedný," tvrdí opozičná poslankyňa.

 "Neexistuje jeden jediný racionálny dôvod, pre ktorý by sa mala konať akákoľvek mimoriadna schôdza. Jediný dôvod je, že opozícia potrebuje robiť znovu cirkus a liať vedrá špiny, o nič iné tu nejde. Pretože o cenách energií rozhoduje regulačný úrad. Akonáhle sme zistili problém s deformáciami cien, konali sme. Nie je to vláda, ktorá rozhoduje o cenách, ale regulačný úrad," reagoval Fico na tlačovej konferencii po stredajšom (8. 2.) rokovaní vlády na avizované snahy opozičných strán podať návrh na jeho odvolanie.


 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Súd rozhodol v prípade tragického výbuchu v Prešove. Trojica obvinených putuje do väzby

18:23 Súd rozhodol v prípade tragického výbuchu v Prešove. Trojica obvinených putuje do väzby

Traja obvinení z trestného činu všeobecného ohrozenia v súvislosti s výbuchom plynu v jednom z prešo…