Opice a ošípané... „Mierová“ demonštrácia Palestínčanov vo Švédsku sa trošku zvrhla

3. 8. 2017 13:28

Švédsko bolo vždy považované za nábožensky tolerantnú krajinu, ale to sa, bohužiaľ, s narastajúcim počtom moslimských migrantov v krajine mení. Najmä vo väčších mestách čelí židovská populácia antisemitizmu.

Opice a ošípané... „Mierová“ demonštrácia Palestínčanov vo Švédsku sa trošku zvrhla
Foto: SITA
Popis: Ilustračná fotografia
reklama

Aktuálne polícia v južnej časti krajiny vyšetruje niekoľko protiizraelských demonštrácií, na ktorých účastníci údajne nazývali Židov „potomkami opíc a ošípaných“. Svoju nenávisť voči Izraelu a Židom prejavovali moslimovia na niekoľkých protestných akciách, ktoré prebehli v Helsingborgu. Vystupňovanie emócií úzko súvisí s júlovými nepokojmi v Jeruzaleme. Účastníci demonštrácií vo švédsko-palestínskom centre sa prejavovali veľmi otvorene, ale mali tú smolu, že ich neprístojné správanie zaznamenala kamera.

Následne sa tieto zábery rozšírili po sociálnych sieťach a všetko sa dostalo až k polícii. „Na záberoch sú jasne viditeľné prvky, ktoré budia značné znepokojenie. Ide o antisemitské urážky v kombinácii s násilnou rétorikou. To všetko je prezentované naozaj poľutovaniahodným spôsobom,“ konštatovala v televízii SVT predsedníčka židovskej komunity v oblasti Skåne Josefin Thorellová. Tamojšia židovská komunita pri vyšetrovaní spolupracuje s políciou a hodlá jej poskytnúť aj vlastnú analýzu celej situácie.

Predstavitelia švédsko-palestínskeho centra však všetky obvinenia na svoju adresu odmietajú. Argumentujú tým, že kritika v rámci protestov sa nezameriavala na Židov, ale na štát Izrael. Polícia v Helsingborgu teraz preveruje všetky skutočnosti, aby mohla vyniesť konečný záver. „Nariadil som vyšetrovanie s cieľom zistiť, čo všetko bolo na spomínaných protestoch vyslovené,“ potvrdil šéf polície v Helsingborgu Sven Holgersson.

Nech už sa vyšetrovanie skončí akokoľvek, švédske úrady nezastierajú, že antisemitizmus predstavuje v súčasnom Švédsku vážny problém. Hoci to politicky korektné médiá nie sú ochotné povedať nahlas, antisemitizmus je takmer výhradne vecou moslimskej menšiny. Vážna je v tomto smere situácia najmä v Malmö, ktoré leží asi päťdesiat kilometrov od Helsingborgu a kde tvorí moslimská komunita v rámci tamojšej populácie významný podiel.

Malmö je smutne preslávené vysokou kriminalitou, za ktorú nesie v značnej miere zodpovednosť práve tamojšia moslimská komunita. V súvislosti s tým vzrástol v treťom najľudnatejšom meste Švédska aj antisemitizmus. Situácia bola taká neúnosná, že radnica spustila v spolupráci so židovskou komunitou kampaň proti nenávisti voči Židom. Je zarážajúce, že o kampani síce pomerne podrobne informoval server The Local, ale v texte nie je ani zmienka o tom, že antisemitizmus sa týka práve moslimských prisťahovalcov.

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Facka, ktorú sme si od prírody možno zaslúžili. Nie je dôvod na paniku, hovorí o koronavíruse guvernér NBS

17:14 Facka, ktorú sme si od prírody možno zaslúžili. Nie je dôvod na paniku, hovorí o koronavíruse guvernér NBS

Koronavírus znamená z pohľadu fungovania ekonomiky na Slovensku, v Európe, vo svete negatívne riziko…