Oligarchovia ruka v ruke so Smerom? Slávna štvorka podnikateľov a ich vládni kamoši

8. 6. 2016 12:12

Oligarchovia Juraj Široký, Jozef Brhel, Vladimír Poór a Miroslav Výboh. Oni to síce vehementne popierajú, no tieto mená sa stali už synonymom pre pokladničku, teda mecenášov Smeru. Tí mali vraj za vlády Roberta Fica poriadne hody.

Oligarchovia ruka v ruke so Smerom? Slávna štvorka podnikateľov a ich vládni kamoši
Foto: TASR
Popis: Premiér Robert Fico a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker

Podnikateľ Široký staval ostošesť diaľnice, Brhel sa nabalil na IT kšeftoch, Poór si pomastil vrecká na železniciach a Výboh si zase prilepšil na ministerstve obrany. Portál Aktuality.sk zistil, že štvorica oligarchov si privyrobila najmä počas vlád Roberta Fica. Samostatne alebo v konzorciách mali na štátnych zákazkách získať približne 2,8 miliardy eur.

Portál ďalej uvádza, že počas vlády Ivety Radičovej firmy oligarchov dostávali podstatne (šesťkrát) menej zákaziek, za približne 456 miliónov eur. Meno Juraja Širokého je spojené najmä s kauzou Váhostav, ktorej by sa mala v súčasnosti stále venovať polícia. Počas Ficových vlád si pomastil vrecká o 1,8 miliardy eur. Vladimír Poór je spájaný hlavne s časmi mečiarovskej privatizácie a za Fica sa sústreďoval najmä na ministerstvo dopravy. S jeho menom sú spájané firmy ako ŽOS Trnava a Železničné opravovne a strojárne Zvolen.

Oligarcha Brhel má údajne nadštandardné vzťahy v Smere-SD, konkrétne s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom. Podnikateľ sa zameriaval hlavne na IT technológie, ale za Fica profitoval najmä v rezorte financií. Posledný z partie podnikateľov je Miroslav Výboh, ktorý má údajne veľmi blízko k obidvom Robom zo Smeru, Kaliňákovi, ale aj samotnému premiérovi. Je spájaný s kauzou Pandur a jeho meno sa objavilo aj v nedávnych Panama Papers. Za minulých Ficových vlád sa Výbohovi darilo najmä v rezorte obrany.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pk

Ďalšie články z rubriky

Do velenia NATO prichádza nórska viceadmirálka s programom, ktorý ohromí. Šichtařová dúfa, že Aliancia už nikdy nebude musieť bojovať

23:58 Do velenia NATO prichádza nórska viceadmirálka s programom, ktorý ohromí. Šichtařová dúfa, že Aliancia už nikdy nebude musieť bojovať

To sú len drísty. Ekonómka Markéta Šichtařová sa zase raz rozohnila. Má obavy, že už dokonca aj do v…