Okradli nás! Zneužili nás! Mysleli si, že „Turci sú dobrí ľudia“. Teraz utečenci len žasnú, hovorí reportáž Petry Procházkovej

6. 3. 2020 12:42

Skúsená reportérka Petra Procházková sa rozhodla na serveri denikn.cz informovať o situácii na hranici Európskej únie. Podľa jej slov Turecko použilo utečencov ako muníciu.

Okradli nás! Zneužili nás! Mysleli si, že „Turci sú dobrí ľudia“. Teraz utečenci len žasnú, hovorí reportáž Petry Procházkovej
Foto: Hans Štembera
Popis: Petra Procházková
reklama

Procházková opisuje, v akej situácii sa ocitli utečenci z Edirne. Tí uverili tureckej polícii a domnievali sa, že ich čaká otvorená grécka náruč. Ako však píše Procházková, vrátili sa bez peňazí, bez pasu, niektorí aj nahí a zbavení posledných zvyškov ľudskej dôstojnosti.

Vyspovedala napríklad Afganca Nomada Núriho, ktorý sa posťažoval, že toto od Turkov nečakal. Podľa neho sú dobrí ľudia, ale... Spolu s ďalšími stovkami ľudí je teraz úplne bez prostriedkov na autobusovej stanici v tureckom Edirne. Nemá už ani mobilný telefón. Afganec nie je jediný, koho táto situácia stretla.

Uverili totiž výnosu prezidenta Erdogana, že krajina už nemôže čeliť ďalšej migračnej vlne a že cesta na západ je voľná, že im nebude brániť. Erdogan tiež uviedol, že 18-tisíc migrantom sa hranicu do Grécka podarilo prekonať. A to bola práve nádej pre utečencov, ktorí sa vydali na cestu.

Recep Tayyip Erdogan

Recep Tayyip Erdogan. Zdroj: TASR

„Začalo sa hovoriť, že hranica s Gréckom je konečne voľná, že je všetko otvorené. Že sa európski politici dohodli s Erdoganom a že kto príde včas na hranice, toho prijmú a pošlú do nejakej vybranej krajiny, kde je ešte voľno. Strašne rýchlo sme si vzali, čo sme mali, a vyrazili autobusom z Istanbulu do Edirne,“ opisuje jeden z migrantov v reportáži Procházkovej.

Tí potom za draho využívali dopravcov, za draho si kúpili nevýhodný paušál od mobilných operátorov. „Keď sme si čokoľvek kupovali v tureckom obchode, hovorili nám – áno, áno, to vie predsa každý, cez hranicu môžete normálne prejsť. A na najlepšie miesto vás dovezie tamten taxikár... Pritom už vedeli, že nás tam zmlátia a okradnú,“ dodal Afganec.

Keď však prebrodili rieku, vrhli sa na nich ozbrojení grécki policajti.

„Vzali nám všetko – peniaze, telefóny, dokumenty o tom, že sme utečenci, batožinu. Tu dedo pred nimi kľačal, aby nám nebrali tašku s pamperskami, aspoň tie plienky, aby nám nechali. Ale nič nepomohlo. Vzali aj výživu pre dojčatá,“ uzavrel Afganec. Utečencov Gréci zahnali.

Teraz sa mnohí chcú vrátiť do Istanbulu, ale sú bez prostriedkov.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…