Okolo Maloruska je veľký rozruch - o mesiac naň všetci zabudnú, hodnotí tvrdo ruský politológ

18. 7. 2017 15:46

Riaditeľ ruského Strediska politickej konjunktúry Alexej Česnakov tvrdí, že dnes zverejnený projekt vytvorenia nového štátu pod názvom Malorusko na území súčasnej Ukrajiny nemá vzťah k reálnej politike.

Okolo Maloruska je veľký rozruch - o mesiac naň všetci zabudnú, hodnotí tvrdo ruský politológ
Foto: SITA
Popis: Ilustračná snímka
reklama

 Česnakov v rozhovore pre agentúru TASS uviedol, že s projektom vzniku Maloruska prišla skupina spisovateľov a blogerov blízkych vedeniu samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR), vyhlásenej svojho času na východe Ukrajiny, kde v rovnakom čase vznikla aj Luhanská ľudová republika (LĽR). 

Podľa Česnakova mnohí ľudia v samotnom vedení DĽR považujú tento projekt za "neseriózny", skôr za literárnu než politickú záležitosť. "S reálnou politikou maloruská iniciatíva nemá žiadnu súvislosť," upozornil.

Dodal tiež, že "sa bezpečne vie o tom, že vo vedení LĽR sa to (iniciatíva vzniku Maloruska) vníma ako nekoordinovaný a predčasný" krok. 

"Je okolo toho veľký rozruch, ale o mesiac na Malorusko zabudnú všetci - vrátane autorov tejto myšlienky," konštatoval ruský politológ.

Tlačové agentúry dnes priniesli správu, že proruskí predstavitelia samozvaných ľudových republík na východe Ukrajiny - Doneckej a Luhanskej - a zástupcovia 19 regiónov Ukrajiny dnes v Donecku oznámili, že majú v pláne vytvoriť nový štát s názvom Malorusko.

V "ústavodarnom vyhlásení", ktoré bolo podľa agentúry TASS zverejnené dnes v Donecku, sa uvádza, že Malorusko je nástupníckym štátom Ukrajiny. Jeho signatári vyslovili súhlas s tým, aby sa nový štát volal Malorusko, "keďže názov Ukrajina sám seba diskreditoval."

Najvyšší predstaviteľ Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Alexandr Zacharčenko na dnešnom slávnostnom zhromaždení v Donecku prečítal politické vyhlásenie, v ktorom vysvetlil nutnosť vzniku Maloruska. Podľa neho vytvorenie nového federatívneho štátu má za cieľ "zastaviť občiansku vojnu a zabrániť novým obetiam."

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Veľká noc: Zákaz vychádzania od stredy do pondelka. Premiér predstavil vládne opatrenia cez sviatky

20:24 Veľká noc: Zákaz vychádzania od stredy do pondelka. Premiér predstavil vládne opatrenia cez sviatky

Voľný pohyb osôb bude od 8. do 13. apríla 2020 obmedzený. V rámci návrhu na rozšírenie opatrení núdz…