Odvolajte šéfa ÚDZS, vyzýva SaS po zmarenom prieskume Kalavskú

19. 9. 2019 14:24

Opozičná strana SaS vyzvala ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú (nominantka Smeru-SD), aby navrhla odvolanie riaditeľa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Tomáša Haška. Dôvodom je jeho správanie sa pri prieskume, ktorým mali poslanci Národnej rady (NR) SR preveriť tender na zdravotnú záchrannú službu (ZZS). Vo štvrtok to na pôde NR SR uviedli predseda SaS Richard Sulík a poslankyňa Jana Cigániková (SaS).

Odvolajte šéfa ÚDZS, vyzýva SaS po zmarenom prieskume Kalavskú
Foto: TASR
Popis: Andrea Kalavská
reklama

Prieskum podľa poslancov nič neobjasnil, pretože Haško v utorok (17. 9.) odmietol poslancom zverejniť a sprístupniť dokumenty, ktoré boli potrebné na jeho realizáciu. "Tender na záchranky bol podľa nášho názoru zrealizovaný v rozpore so zákonom. Sme presvedčení, že sa mal odohrať podľa zákona o verejnom obstarávaní, a nie podľa zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti," povedala členka parlamentného výboru pre zdravotníctvo Cigániková.

Ako ďalej povedala, Slovensko je viazané smernicou Európskej únie (EÚ) o verejnom obstarávaní a každá vyhláška, zákon a výnos musia rešpektovať ustanovenia tohto zákona. ÚDZS preto musí podľa sulíkovcov vysvetliť, aké úkony ako verejný obstarávateľ vykonal, a v prípade, že nepostupoval podľa zákona o verejnom obstarávaní, prečo tak konal.

Opozičná ĽSNS podala v stredu (18. 9.) na Haška pre podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru (GP) SR.

ÚDZS tvrdí, že bol pri utorkovom poslaneckom prieskume voči poslancom maximálne súčinný. Argumentuje tým, že informácie, ktoré sú chránené zákonom a priamo súvisia s aktuálnym výberovým konaním, im poskytnúť nemohli.

Poslanci žiadali od ÚDZS sprístupnenie všetkých dokumentov, ktoré súvisia s výberovým konaním. Dožadovali sa tiež zbavenia mlčanlivosti členov komisie. Šéf výboru Štefan Zelník (SNS) a podpredseda výboru Marek Krajčí (OĽaNO) pre TASR uviedli, že rozhodnutie nezverejniť údaje dajú preveriť právnemu oddeleniu Národnej rady SR.

MUDr. Marek Krajčí

  • OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA
  • minister zdravotníctva

Dôvodom pochybností okolo tendra sú informácie denníka Sme o prepojeniach členov výberovej komisie na najúspešnejšiu firmu v tendri LSE - Life Star Emergency. Haško na minulotýždňovom mimoriadnom zasadnutí výboru odmietol zaujatosť členov komisie. Trval na tom, že tender bol v súlade s príslušnou legislatívou.

Kalavská potvrdila, že Ministerstvo zdravotníctva SR dalo podnet na GP SR vo veci prešetrenia prípadu. Tá mala posunúť prípad na bratislavský krajský súd.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Urbancová odchádza do dôchodku. Najvyšší súd povedie jeho najstarší sudca

20:30 Urbancová odchádza do dôchodku. Najvyšší súd povedie jeho najstarší sudca

Sudkyňa a podpredsedníčka Najvyššieho súdu (NS) SR Jarmila Urbancová odchádza do dôchodku. Jej žiado…