Odíďte zo Sýrie, ako vám velí inštinkt, vyzýva Trumpa ekonóm Jeffrey Sachs

17. 4. 2018 6:00

Americký ekonóm a jeden z popredných svetových odborníkov na ekonomický rozvoj Jeffrey Sachs ostro vystúpil proti zásahu USA v Sýrii. Podľa neho by sa mali Spojené štáty stiahnuť z krajiny a sadnúť si s Ruskom za jeden stôl v Bezpečnostnej rade OSN, aby pomohli ukončiť sedem rokov trvajúce krviprelievanie v Sýrii.

Odíďte zo Sýrie, ako vám velí inštinkt, vyzýva Trumpa ekonóm Jeffrey Sachs
Foto: TASR
Popis: Štart strely s plochou dráhou letu Tomahawk z paluby krížnika USS Monterey počas útoku USA, Francúzska a Veľkej Británie na ciele v Sýrii.
Sachs, ktorý je profesorom ekonómie na americkej Columbia University, vyzval v televíznej debate amerického prezidenta na stiahnutie sa zo Sýrie. Autor skrípt o zahraničnej politike a špeciálny poradca OSN vo svojej výzve uviedol, že jediná cesta, ako zastaviť vojnu v Sýrii, je prestať vyzbrojovať takzvaných umiernených rebelov bojujúcich proti prezidentovi Asadovi. 
 
„Prezidenta Trumpa by som požiadal o toto: Odíďte (zo Sýrie), tak ako vám to radil inštinkt. Odíďte. Za sedem rokov sme už urobili dosť škody,“  myslí si Sachs. 
 
Sachs pripomína, že to bol prezident Barack Obama, kto vyhlásil, že treba odstrániť Asada a ešte v roku 2013 začala CIA zásobovať zbraňami povstalcov bujujúcich proti sýrskemu režimu, ktorých USA označujú za umiernených. Viaceré skupiny sa však počas konfliktu pridali na stranu IS. 
 
 
Jeffrey Sachs Zdroj: TASR
 
„Ukončiť boje (v Sýrii) znamená prestať sa snažiť o zvrhnutie vlády (prezidenta Asada). Myslím si, že toto je chyba Spojených štátov, ktorá sa začala pred siedmimi rokmi. Pamätám si deň vo vašej šou, keď prezident Obama povedal, že Asada musí ísť a ja som sa pozrel na vás a povedal: Ako to chce urobiť? Na základe akej politiky? Teraz už vieme, že poslali CIA, aby zvrhli Asada v spolupráci so Saudskou Arábiou v tajnej operácii. Bola to katastrofa, ktorá nakoniec priviedla IS ako skupinu džihádistov, ktorí sa do veci vložili a priviedla (do Sýrie) tiež Rusko,“ zdôvodnil Sachs. 
 
Podľa Sachsa sa USA zahrabávajú čoraz hlbšie do problému, ktorý vytvorili v Sýrii. „To, čo by sme teraz mali urobiť, je odísť a nie pokračovať v odpaľovaní rakiet, nie konfrontovať Rusko. Sedem rokov (v Sýrii) bolo katastrofálnych za Obamu a pokračuje to aj za Trumpa,“ vyhlásil svetoznámy ekonóm. 
 
Poriadnu dávku kritiky v Sachsovom vyjadrení schytala aj americká CIA. „Toto je práca CIA a Pentagónu, ktoré chcú udržať Irán a Rusko mimo Sýrie, ale nemáme žiadne možnosti, ako to urobiť, a preto sme vytvorili zástupnú vojnu v Sýrii. Zabila pol milióna ľudí a desať miliónov sa muselo presťahovať,“ pripomenul ekonóm. 
 
Celé vyjadrenia Sachsa v angličtine nájdete TU
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Cenzúra, mazanie... Markéta Šichtařová vie viac

18:32 Cenzúra, mazanie... Markéta Šichtařová vie viac

„Progresivisti sa nás snažia prevychovať,“ tvrdí ekonómka Markéta Šichtařová na svojom blogu na serv…