Odhalenie o Georgovi Sorosovi. Vystúpil proti nemu silný hráč

20.12.2017 12:30

Obviňovanie Viktora Orbána, že jeho kritika Georga Sorosa vychádza z antisemitizmu, v poslednom čase utícha. Pred niekoľkými mesiacmi sa od filantropa židovského pôvodu dištancovali izraelské úrady a denník The Jeruzalem Post teraz píše o tom, že s Orbánom úzko spolupracuje aj vládnuca strana Likud.

Odhalenie o Georgovi Sorosovi. Vystúpil proti nemu silný hráč
Foto: TASR
Popis: George Soros

Ako uvádza predný izraelský denník, slová o spolupráci medzi stranou Likud a Orbánom vyslovil priamo riaditeľ odboru pre medzinárodné vzťahy Eli Hazan. „Poslal som pred šiestimi mesiacmi Orbánovi informácie o tom, čo robí Soros tu v Izraeli. My Georga Sorosa považujeme za nebezpečného človeka, ktorý stojí za veľmi nepriehľadnými a škodlivými aktivitami,“ uviedol Hazan. Tieto informácie využila Orbánova vláda vo svojej „protisorosovskej“ kampani, za ktorú bola obviňovaná z antisemitizmu.

Hazan ďalej uviedol, že Soros finančne podporoval organizáciu V15, ktorá sa snažila pred voľbami v roku 2015 zlikvidovať šéfa strany Likud a súčasného premiéra Benjamina Netanjahua: „Táto informácia však nebola zverejnená. Voličom Sionistickej únie (vplyvná ľavicová strana, pozn. red.) by sa nepáčilo, že ich podporuje niekto, kto má také protisionistické postoje,“ konštatoval predný člen vládnucej stredopravej strany, ktorá pred dvoma rokmi zvíťazila, keď získala tridsať kresiel.

Benjamin Netanjahu

Benjamin Netanjahu. Zdroj: TASR

Podľa Hazana Soros podporuje všetky organizácie, ktoré sa usilujú o potlačenie sionizmu a pomáhajú teroristom. Ako si všíma izraelský denník, práve zmienku o terorizme Orbánova vláda použila v kampani. Tá bola spustená len niekoľko týždňov po tom, ako Orbán obdržal od strany Likud potrebné informácie. „Nedovoľme, aby sa na konci smial Soros!“ uvádzalo sa napríklad na jednom z bilbordov kampane.

Ako ďalej píše The Jeruzalem Post, Open Society Foundations Georga Sorosa sa snažila oslabiť väzby medzi Izraelom a Európskou úniou. „Usilovala sa minulý rok zverejnením súkromných e-mailov na webe DCLeaks o spochybnenie demokratického systému v Izraeli. To všetko za podpory ruských spravodajcov. Sorosova nadácia ďalej podporuje niektoré izraelské mimovládne neziskové organizácie, ktoré vystupujú proti Izraelu aj na medzinárodnej scéne,“ pokračuje.

„Od roku 2001 Open Society Foundations venovala týmto skupinám viac ako 10 miliónov dolárov. Vznikol tiež Nový izraelský fond, v ktorom medzi rokmi 2002 až 2015 skončilo 837 500 dolárov určených pre ľudskoprávne organizácie,“ píše The Jeruzalem Post. Spomínaný Hazan pripúšťa, že kritika Sorosa občas vychádza z antisemitizmu. To však nič nemení na tom, že sa dopúšťa „veľmi negatívnych krokov“.

„Židia z Budapešti ma nabádali, aby som o Sorosovi nehovoril, ale ja si myslím, že je naopak v židovskom záujme Orbána podporovať. V jeho strane Fidesz skutočne je niekoľko antisemitov. Kľúčové však je, že s ním môžeme otvorene hovoriť o problémoch. Máme navyše veľa spoločného a Orbán sa napokon ospravedlnil za popieranie holokaustu maďarskou stranou.“ Oveľa menšie pochopenie má však pre stranu Jobbik, ktorá spolupracuje s ľavicou a je otvorene antisemitská.

Viktor Orbán

Viktor Orbán. Zdroj: TASR

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Polícia zatkla Mariana Kočnera

17:50 Polícia zatkla Mariana Kočnera

AKTUALIZOVANÉ Národná kriminálna agentúra (NAKA) dnes na základe príkazu prokurátora Úradu špeciálne…