Odchod Gašpara neznamená, že sa dnes v polícii niečo reálne zmení. Liberáli prišli s informáciami z vnútra silového rezortu

18. 4. 2018 16:00

Z polície podľa SaS unikajú závažné informácie, ktoré nasvedčujú, že Národná kriminálna agentúra (NAKA) je ovládaná nitriansko-trenčianskou klikou. Liberáli v stredu (18. 4.) popoludní zvolali mimoriadnu tlačovku, na ktorej uverejnili schému riadenia NAKA. Kriminálna agentúra je podľa nich pod kontrolou skupiny Bödörovcov, ktorá vlastní spoločnosť Bonul. Tá získala viaceré štátne zákazky.

Odchod Gašpara neznamená, že sa dnes v polícii niečo reálne zmení. Liberáli prišli s informáciami z vnútra silového rezortu
Foto: TASR
Popis: Lucia Ďuriš Nicholsonová

Poslankyňa Lucia Nicholsonová skonštatovala, že odchod Tibora Gašpara z funkcie policajného prezidenta neznamená, že sa v polícii niečo reálne zmení. "Po šiestich rokoch vedenia Policajného zboru Gašparom totiž došlo k absolútnemu rozkladu Policajného zboru, predovšetkým NAKA, ktorá mala byť elitnou organizáciou. Namiesto toho je dnes NAKA predĺženou rukou organizovaných skupín, politických alebo ekonomických," uviedla.

Vyšetrovateľom podľa jej názoru šéfujú nekompetentní ľudia bez kariérneho rastu, "ktorých do vedenia NAKA pretlačila veľmi silná skupina nitriansko-trenčianska, a teda reálne známa skupina Bödörovcov, a strana Smer-SD".

Zazneli napríklad mená riaditeľa protikorupčnej jednotky NAKA Roberta Krajmera aj jeho kolegov. Nicholsonová pripomenula, že riaditeľ NAKA Peter Hraško sa pozná s Robertom Krajmerom z minulosti. Bol totiž jeho zástupcom pre problematiku vyšetrovania trestnej činnosti. Hraško je podľa policajtov Krajmerovi vďačný za to, že mu umožnil návrat do Policajného zboru. 

Riešením je podľa Nicholsonovej generálna výmena ľudí na všetkých stupňoch riadenia polície a to sa dá podľa nej iba s novou vládou, ktorá by mala vzísť z predčasných volieb. 

SaS chce, aby boli zo svojich funkcií v Policajnom zbore (PZ) odvolaní aj ďalší vysokí funkcionári. "Žiadame, aby z policajných funkcií odstúpili alebo boli odvolaní riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry Peter Hraško a šéf inšpekcie ministerstva vnútra Milan Lučanský. Tieto dve pozície a noví ľudia na nich sú nutnou, nie však postačujúcou podmienkou, aby sme vôbec mohli rozmýšľať o nejakom očistení NAKA od nekompetentných a zaviazaných ľudí," povedal Galko.

NAKA, ktorá mala byť elitným útvarom, je podľa neho v rozklade a prešpikovaná "pochybnými živlami, u ktorých je podozrenie, že sú súčasťou organizovaného zločinu v tomto štáte". Zároveň nepokladá za normálne a správne, aby prezident PZ, ktorý je podľa neho za terajší stav NAKA zodpovedný, zotrval vo svojej funkcii ešte mesiac a pol.

Ďalšou požiadavkou je odchod špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika z funkcie. „Pán prokurátor Kováčik, nezabudli sme na vás. Choďte preč,“ povedal Galko. 

Autor: TASR, top

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Tím Gorila má nového šéfa: Vyšetrovanie kauzy povedie táto žena. Iná, než odporučil Kyselica

18:02 Tím Gorila má nového šéfa: Vyšetrovanie kauzy povedie táto žena. Iná, než odporučil Kyselica

Novou šéfkou vyšetrovacieho tímu Gorila má byť Martina Babacsová. Informovala o tom televízia Joj. P…