Odborníci: Tretí sociálny balíček je populistický. Ale nájdu sa aj dobré návrhy

7. 12. 2015 9:21

Smer plánuje vynaložiť až jednu miliardu eur na tretí sociálny balíček Smeru. Efektivita týchto peňazí je však otázna, keďže táto suma predstavuje viac ako 40 percent peňazí, ktoré štát vyberie na dani z príjmu od ľudí a firiem. Podľa expertov je Ficov tretí balíček populistický, ale nájdu sa aj dobré opatrenia. Informuje o tom portál Aktuality.sk.

Odborníci: Tretí sociálny balíček je populistický. Ale nájdu sa aj dobré návrhy
Foto: SITA
Popis: Líder strany Smer-SD a premiér Robert Fico
reklama

Keby sa miliarda neminula, deficit verejných financií by mohol byť v tomto roku nižší o jednu tretinu. Podľa analytika Nadácie F. A. Hayeka Matúša Pošvanca je avizovaný balíček v prvom rade politickým krokom pred voľbami. Preto ho hodnotí ako populistické opatrenie. Opatrenia sú zamerané predovšetkým na skupinu obyvateľstva, na ktorú sa prioritne orientuje strana Smer-SD.

Veľké otázniky visia podľa analytika nad opatrením na podporu zamestnanosti. Ak  by Smer prijal legislatívu, ktorá by uľahčovala a zjednodušovala zamestnávanie, alebo by znížila odvody, tak by kroky Roberta Fica považoval za správne.

Odborníci však neskritizovali všetky zámery Smeru, pretože niektoré návrhy hodnotia ako pozitívne. „Z hľadiska dobrého fungovania štátu je dobré, že chce Smer investovať do regionálnej infraštruktúry,“ dodal Pošvanc.

Rovnako pozitívne vníma aj niektoré sociálne návrhy, ktoré sa týkajú opatrovania. „Vyššia podpora ľudí, ktorí sa starajú o hendikepovaných alebo dôchodcov. Práve o takéto veci by sa mal starať štát,“ uzavrel.

Celý článok nájdete TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: ste
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Pellegriniho Výzva Matovičovi: Treba zrušiť núdzový stav. Brzdí ekonomiku

15:49 VIDEO Pellegriniho Výzva Matovičovi: Treba zrušiť núdzový stav. Brzdí ekonomiku

Podpredseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD) vyzval premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), aby zrušil…